Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jaká okna jsou nejlepší pro chalupu: Plastová vs. dřevěná

JAK VYBRAT
publikováno 03. 05. 2024
Jaká okna jsou nejlepší pro chalupu: Plastová vs. dřevěná

Plastová a dřevěná okna spolu vedou boj od nepaměti. A co teprve když jde o okna pro chalupu! Určitě jste se už setkali s názory, že se plastová okna na dřevostavbu nehodí, a že byste rozhodně měli zvolit okna ze dřeva. Je to ale opravdu tak jednoznačná volba? Nebo se nám povede tento zažitý názor vyvrátit?

Na co myslet při výběru oken pro chalupu

Při výběru oken do chalupy byste měli myslet především na to, o jakou budovu se konkrétně jedná. Pokud totiž chcete renovovat památku, mohou být vaše možnosti výrazně omezené – plastovým oknům tedy můžete dát sbohem, protože k jejich použití nedostanete od příslušných orgánů povolení. Jestliže ale jde o vaši chalupu, kterou nevážou žádná pravidla, můžete si vybrat prakticky stejná okna jako do rodinného domu. Ano, i okna plastová. A to i v případě, že vás dřevěná okna lákají svým vzhledem…

Jako pěst na oko

Chalupy se často vyznačují svým přírodním, dřevěným vzhledem, a proto byla v minulosti dřevěná okna logickou volbou. Kdybyste v devadesátých letech řekli, že si do chalupy umístíte plastová okna, zřejmě by si vaši sousedi na dvorku klepali na čelo. Doba už se ale změnila a bílým plastovým oknům už dávno odzvonilo.

Pokud vaše srdce touží po sjednoceném vzhledu chalupy bez rušivých elementů, může vám dnes plastové okno posloužit na výbornou. Díky širokým barevným možnostem už totiž není problém dosáhnout takového vzhledu, že plast od dřeva na pohled nerozeznáte.

Proč si vybrat plastová okna

Aby vám bylo teplo...

Za předpokladu, že budete na chalupě trávit i chladnější dny během roku, musíte myslet na tepelně izolační vlastnosti oken. Proto oceníte okna s trojskly, která vám nabídnou tu nejlepší úsporu energie.

Vlhkost jako nepřítel číslo 1

Problémem starších chalup bývá často nežádoucí vlhkost, která je největším nepřítelem dřevěného materiálu, protože ho může nenávratně poškodit. Plastová okna si s vlhkostí poradí o poznání lépe a nemusíte se tak bát, že po návratu na chalupu po roce najdete okna ve zbědovaném stavu.

Nižší hmotnost

Další výhodou plastových oken je jejich nižší hmotnost. Ta zaručuje, že konstrukci domu zatěžují jen mírně, což se vyplatí, pokud chcete okna umístit do lehčí dřevostavby.

Nezapomeňte na doplňky!

I u oken na chalupě oceníte doplňky k oknům, které mohou výrazně zvýšit kvalitu vašeho bydlení.

Myslet byste měli především na bezpečnost – a to v případě, že se na chalupu vracíte pouze jednou za delší dobu. Aby se vám do objektu nikdo nevloupal, využijte moderní možnosti oken, které skrze elektromagnetické kontakty propojené s chytrou domácností hlásí, že je okno otevřené. V bezpečí vám výrazně pomohou také rolety, jejichž vidina zloděje často odradí.

Jak je to tedy s těmi dřevěnými okny?

Pokud se vám líbí vize dřevěných oken ve vaší chalupě, nemusíte se jí bránit. Je ale nutné počítat s tím, že dřevo sice vypadá skvěle, ale váže se k němu vyšší cena a náročnost údržby. Zatímco dřevěná okna je potřeba lakovat a starat se o to, aby v nepříznivých podmínkách nechátrala, plastová okna jsou na údržbu mnohem jednodušší.

Vybírejte pečlivě

Ať už vás oslovuje jakýkoliv typ oken, nikdy nepodceňujte kvalitu dodavatele a služeb, které nabízí. Pouze tak získáte okna, která vám budou po dlouhá léta sloužit! Pokud vás zajímá více informací, neváhejte nás kontaktovat! Věnovat se vám rádi budeme jak telefonicky, tak osobně na našich pobočkách.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena