Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Lodžie vs. balkon: Co je lepší?

JAK VYBRAT
publikováno 20. 03. 2024
Lodžie vs. balkon: Co je lepší?

Při výběru nového bytu bývá často rozhodujícím prvkem přítomnost balkonu či lodžie, které dávají obyvatelům možnost venkovního sušení prádla nebo prostor pro posezení a relax na čerstvém vzduchu. Víte ale, podle čeho rozeznáte balkon od lodžie? A jaké mají oba typy výhody? O tom se dozvíte v tomto článku.

Hlavní rozdíl mezi balkonem a lodžií

Balkon poznáte jednoduše podle toho, že vystupuje ze základního půdorysu budovy. Tento prostor není ze stran chráněný, a pokud ano, tak pouze z jedné. Jedná se tedy o předsazenou konzoli se zábradlím, se kterou se můžete setkat jak u bytových, tak rodinných domů.

Lodžie oproti tomu ze základního půdorysu budovy nevystupuje. Z bočních stran je chráněná stěnami a nahoře stropem. Jedná se tedy o zasunutý prostor, který ubírá trochu z vnitřní obytné plochy. S lodžií se lze setkat u panelových, ale i rodinných domů.

Terasa nebo hybridní řešení

Balkon a lodžie ale nejsou jediná řešení, se kterými se můžete setkat.

Populární je například terasa. Ta nevystupuje z půdorysu domu a nachází se buď nad obytným prostorem nižšího podlaží nebo přímo na střeše. Jako terasy označujeme také zpevněné plochy u rodinných domů. Trendem je potom propojit terasu s domem pomocí HS portálu, který dodá domácnosti dostatek světla a umožňuje jednoduchý průchod ven.

Narazit můžete také na předsazenou balkonovou konstrukci. Jedná se o hybridní řešení mezi balkonem a lodžií, které využívá původní lodžie, k níž byl přistavěný nový balkón.

Lodžii i balkon oceníte

Obě varianty zvýší komfort vašeho bydlení. Nabízí vám totiž prostor navíc, který lze vybavit tak, aby vám nabízel možnost příjemného posezení na sluníčku, pěstování rostlin či sušení prádla. Ať už máte terasu, balkon, či lodžii, můžete si ji vyšperkovat dle svého vkusu a proměnit ji v oázu klidu a odpočinku.

Má lodžie nebo balkon nějaké výhody?

Na lodžiích může někomu vadit, že svým zapuštěním do domu ubírají vnitřní obytný prostor. Výhodou lodžie je naopak větší soukromí, které vám díky kryté konstrukci poskytuje.

Balkon svým předsazením bývá naopak povětrnostním podmínkám více vystaven, a proto u něj může častěji docházet k potřebě opravy. Z toho důvodu je také vnímán spíše jako sezónní záležitost, protože v chladnějších měsících není obyvatelný.

Pro to, abyste mohli na balkoně či lodžii trávit více času, a to v jakémkoliv počasí, je vhodné tento prostor zasklít. Jedná se o moderní řešení, které vám rozšíří obytný prostor a přidá další možnosti využití. Větší komfort vám přinese také využití stínící techniky, která nepropustí nevítané sluneční paprsky a zajistí vám příjemnou teplotu.

Vaše preference

Ve finálním výběru bude vždy záležet na tom, které řešení se vám více líbí a kde budete nejraději trávit teplé dny. Pokud si balkon či lodžii vybavíte židličkami, květinami a dalšími doplňky, skvěle vám poslouží k oddychu a k příjemnému trávení volného času.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena