Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Rosení oken aneb co dělat když se okna rosí

Údržba
publikováno 09. 09. 2020
Rosení oken aneb co dělat když se okna rosí

V průběhu chladné části roku se může na plastových oknech objevit vysrážená vlhkost v podobě mlhavého oparu nebo kapek. Spousta lidí si myslí, že se jedná o přirozenou vlastnost oken, nebo dokonce jejich závadu. Rosení může být podle místa bezvýznamné nebo i závažné. Pojďme si říct, co s takovou vlhkostí dělat.

Vlhkost na plastových oknech se může objevit:

  • Na vnějším skle ze strany ulice (bezvýznamná)
  • Va vnitřním skle ze strany místnosti (není nebezpečná, ale stojí za pozornost)
  • V prostoru mezi skly (porucha oken, reklamace, výměna nebo pozáruční servis)
  • Ve funkční spáře (může být nebezpečná, stačí utřít)
  • Na rámu oken (něco je špatně, nutné řešit)
  • Na ostění oken (pravděpodobně nevhodné větrání)

Co znamená vlhkost ze strany ulice?

Na jaře nebo v průběhu slunečného podzimu bývá zpravidla rozdíl mezi noční a ranní teplotou klidně i deset stupňů. Když se za chladného rána potká teplý vzduch ohřátý od prvního sluníčka s okenními tabulemi, které mají ještě teplotu nočního vzduchu, dojde ke kondenzaci vlhkosti na dolním okraji venkovního skla.

Co dělat s venkovní vlhkostí?

Vůbec nic. Okno a ostění oken jsou na přítomnost vody připravené. Fakt, že venkovní tabule přijme teplotu venkovního vzduchu (a neohřívá se od vzduchu v místnosti) je vlastně důkazem, že okno správně izoluje.

Co dělat, když se okna rosí

Co znamená vlhkost ze strany místnosti?

Vnitřní skla se na dolním okraji rosí hlavně přes zimu. Teplý vzduch v místnosti pomalu cirkujuje od podlahy ke stropu a stoupá podél oken nad radiátory ústředního topení. Když obsahuje větší množství vody, nebo není při setkání s okenní tabulí dostatečně zahřátý, rád se přebytečné vlhkosti zbaví.

Co dělat s vnitřní vlhkostí?

Dostatečně větrat a nebránit teplému vzduchu od topení, aby se dostal k dolním rohům oken. Široký parapet, truhlík s květinami, nebo nevhodně pověšený závěs mohou způsobit, že se vzduch stoupající od radiátoru k dolní hraně skel vůbec nedostane, takže se vlhkost drží v jakémsi “závětří”. To samozřejmě nemusí být jedinou příčinou.

Zhruba v době, kdy jsme začali vyměňovat paneláková nebo dřevěná špaletová okna za první generaci plastových oken s dokonale těsnícím silikonovým těsněním, objevil se v našich bytech také problém s vlhkostí.

Při vaření, praní, zalévání kytek, ale i dýcháním a pocením uvolňujeme neustále vlhkost do prostoru bytu. V dobách netěsných oken a levné energie se prostě zatopilo a průvan škvírami kolem oken a dveří nás vlhkosti zbavil. To ale v době zateplených fasád, parozábran a dokonale těsnících plastových oken neplatí a bez důkladného vyvětrání se vlhkost v bytě drží. Vyvětrat krátce průvanem (opak od delšího větrání pootevřeným oknem nebo mikroventilací) je v zimě ekonomičtější a tím i ekologičtější.

Základní polohy kliky

Když se rosa objevuje mezi skly, je s plastovými okny zle

V okamžiku, kdy se plastové okno začne mlžit mezi skly, je důvod k okamžité opravě. Dokud běží záruka, jedná se o důvod k reklamaci.

Moderní okna jsou sestavena tak, že obsahují množství vzduchotěsných komor, ať už v plastovém profilu, nebo mezi okenními skly. Důvodem je samozřejmě dosažení co nejlepších hodnot izolace. Průnik vlhkosti mezi skla indikuje porušení vzduchotěsnosti a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů.

Co dělat, když se okna mlží mezi skly

Okamžitě volejte firmu, která vám plastová okna prodala. Výrobní závada se nevyhne ani těm nejdražším oknům na světě. Dobře ale poznáte, s kým jste měli při nákupu tu čest. Případy, kdy snaha ušetřit lidi vehnala do složité komunikace s nezodpovědným prodejcem, jen potvrzují zažité rčení - laciné, dvakrát placené.

Kde se bere voda ve funkční spáře oken

Když otevřete dokořán plastová okna a ve žlábku okenního rámu stojí voda, nemusí být ještě důvod k panice. Protáhněte párátkem dírky pro odvod vody ven na parapet, každé okno by mělo mít odvodňovací otvory po stranách rámu. Prach a pyl z ulice je mohly ucpat.

Horší je, když se vlhkost ve spáře objevuje pravidelně, a to hlavně v zimě a za suchého počasí. Znamená to, že okno někde netěsní a vlhký teplý vzduch z místnosti se dostává do spáry oken a tam kondenzuje při snížené teplotě. Když udeří mrazy, může voda ve spáře zmrznout a nevratně poškodit okenní těsnění.

Co dělat s vodou ve funkční spáře plastových oken?

Spáru utřete dosucha ubrouskem, zkontrolujte těsnění a případně si pozvěte profesionálního opraváře na přetěsnění. Bude to mít za chvíli a opravdu je lepší to nechat na něm, než se s tím pachtit celý víkend bez záruky, že to dobře dopadne.

Vlhkost na plastových rámech oken

Do kategorie vlhkosti, která nejspíš poukazuje na havarijní stav oken, patří i rosa vysrážená na plastovém rámu v okolí okenního křídla. Pokud máte jistotu, že pouze nestekla vysrážená z okenní tabule (druhý z našich případů nahoře), rovnou bijte na poplach.

Plastový okenní rám by za žádných okolností neměl být tak studený, že by na něm kondenzovala voda. Jestli je, znamená to, že se studený vzduch dostává do prostoru mezi stěnou a rámem (ledabylá instalace oken), nebo plastový profil praskl a ztratil svoji vzduchotěsnost.

Co dělat, když vlhkost kondenzuje na rámu?

Skutečně se přesvědčte, že rosa na plastu skutečně vzniká a že se nesráží někde v okolí a nestéká. Potom hned volejte technikovi u vašeho prodejce plastových oken a situaci mu popište podle toho, co jste se dozvěděli v tomto článku.

Okno je suché, ale stěny jsou studené a vlhké

Z našeho tématu teď záměrně trochu vybočíme, abychom se mohli věnovat jedné pevně zakořeněné pověře, že pokud je v bytě vlhko, jsou na vině “špatná” plastová okna.

Větrat je třeba celoročně

Větrat je opravdu potřeba celoročně, ale v létě s vlhkostí pochopitelně nikdo bojovat nepotřebuje. Snaha ušetřit nějakou tu korunu během zimy ale některé lidi vede k omezení větrání a ztlumení topení. Nejen, že vlhký vzduch v místnosti působí subjektivně jako chladnější, ale zabrat dostává nábytek a interiérová malba či tapety. V okamžiku, kdy ve studených rozích vyroste plíseň, pak už je situace nebezpečná i pro obyvatele bytu.

Větrání přivřeným oknem nebo mikroventilací je v zimních měsících tím nejhorším, co můžete  udělat ostění oken i své peněžence. 

Když si zatopíte, ohřeje se nejen vzduch, ale i stěny, podlaha, strop, ale třeba i nábytek a předměty denní potřeby. Když vyvětráte rychle a krátce, odejde z místnosti teplý vzduch (spolu s vlhkostí), ale stěny zahřáté zůstanou. Při dlouhodobém větrání pootevřeným oknem se rovnoměrně ochladí celý byt, i stěny. A pomalu unikající teplý vlhký vzduch se v okolí studených oken opět může vlhkosti zbavovat na omítce.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena