Zákaznická linka 800 100 111
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Stavebnictví se neustále vyvíjí – stejně tak jako požadavky na kvalitu oken

ÚSPORA ENERGIE
publikováno 12. 04. 2022
Stavebnictví se neustále vyvíjí – stejně tak jako požadavky na kvalitu oken

Vývoj stavebnictví zaznamenal v roce 2021 velký růst, který pokračuje i letos. Jaké jsou prognózy na tento rok, jak vypadal ten loňský a proč jsou u novostaveb důležitá okna?

Stavebnictví v roce 2021 vs. 2022

Ukažme si nárůst stavebnictví v číslech. V prvním až třetím čtvrtletí roku 2021 byla v České republice zahájena stavba celkem 32 435 bytů, tedy meziročně více než o 19,5 %. Zřejmě není překvapením, že největší nárůst vykazuje hlavní město Praha. Stavební aktivita se snížila pouze ve třech krajích, z toho nejvíce v Olomouckém. Ve všech krajích nicméně převažovala výstavba nad úpravami již dokončených staveb. Dokončeno bylo v roce 2021 v České republice 24 282 bytů, meziroční přírůstek představoval 980 bytů a 4,2 %. Lepší výsledky vykázalo 10 krajů. Nejvýraznější přírůstek znovu patřil Praze.

A co rok 2022? Podle Kvartální analýzy českého stavebnictví z konce minulého roku má stavebnictví narůst o 1,1 %. Co se však týče prodaných bytů, očekává se mírný propad. Růst by naopak měla nabídka. Porostou také ceny nových bytů, a to přibližně o 5–10 procent. Následující vývoj stavebnictví bude zajisté ovlivněn novým stavebním zákonem, který umožňuje v oblasti povolování staveb zrychlení a zjednodušení.

U novostaveb jsou důležitá okna

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě je výběr oken. Nerozhoduje přitom pouze vizuální stránka, ale také vlastnosti, které jsou důležité hlavně kvůli stále se zpřísňujícím požadavkům na energetickou náročnost budovy. Na co byste při výběru nových oken měli myslet?

Dřevo, hliník nebo plast

Vybrat si můžete z několika materiálů, které však mají svá pro i proti. Dřevěná okna vnesou do domácnosti trochu přírody, ale v budoucnu mají větší nároky na údržbu. Ta hliníková mají vyšší cenu a vlastnosti srovnatelné s okny plastovými. 

Vítězem je na trhu stále plast, který s sebou přináší samá pozitiva - příznivá cena, maximální úspora energie a potřeba minimální péče. Pokud se plastovým oknům vyhýbáte pouze kvůli bílému vzhledu, už nemusíte. Díky probarveným plastovým okenním profilům získáte dekor, který od dřeva či hliníku nerozeznáte. Přitom je pořídíte za cenu a s vlastnostmi oken plastových.

Okenní profily PRAMOS

Tip PRAMOS: Ceny ve stavebnictví se zdražují, nikdo není tak bohatý, aby kupoval „levné věci“. Jak poznat kvalitní plastová okna a na co si dát pozor?

Jak ušetřit za energie?

Jedním z nejdůležitějších požadavků na bydlení je nižší spotřeba energie. Víte ale, že okna bývají častým viníkem úniku tepla? Díky novým oknům můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Zásadním měřitelem úniku tepla je přitom takzvaný součinitel prostupu tepla (U). Jen pro představu: hodnota nových oken se pohybuje okolo 1 W/m2K, zatímco u starších oken je to přibližně kolem 3 W/m2K. Nová okna tak do budoucna znatelně uleví vaší peněžence.

U koho okna koupit?

Na internetu narazíte na velké množství nabídek, mezi kterými je snadné se ztratit. Věnujte pozornost tomu, zda nabídka pochází od prodejce nebo výrobce. Prodejci totiž hotová okna jen přeprodávají, a tak nemohou ručit za provedenou práci. Výrobci mají oproti tomu pod kontrolou celý výrobní proces, a tak mohou za kvalitu svých zaměstnanců dát ruku do ohně. Pokud ale chcete mít opravdovou jistotu, tak si ověřte, jestli výrobce nemontuje okna pouze z dovezených dílů. V tomto případě by nemohl ručit za kvalitu práce svých dodavatelů.

Okna na míru

Vždy myslete na to, že okna kupujete na dvacet či třicet let a jejich kvalita bude ovlivňovat kvalitu vašeho bydlení. Určitě tušíte, že skladová okna se slevou 70 % nebudou to pravé – poukazuje to totiž na to, že se někde dost šetřilo.

Ideální jsou tedy okna vyrobená na míru. S pomocí odborníků vyberete to pravé pro svou stavbu na základě vašich potřeb a preferencí. Okna na míru můžete poptat online anebo využít služby zaměření přímo v místě stavby, kdy odborníci přímo zaměří potřebné parametry a proberou s vámi všechny možnosti.

Zaměření v místě stavby

Jak správně porovnávat nabídky?

Pokud jste našli několik nabídek a chcete je mezi sebou porovnat, dávejte pozor především na to, co je v uvedené ceně zahrnuto. Může se totiž lehce stát, že v nabídce nebude započítaná demontáž a likvidace starých oken, díky čemuž poté vypadá levněji než konkurence. Dalším důvodem nižší ceny může být také nižší kvalita komponent nebo horší vlastnosti. Nejedná se přitom o zanedbatelný rozdíl, protože tyto rozdíly mohou činit až 20 % ceny. Dobře si tedy zjistěte, za co byste vlastně platili.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2022, všechna práva vyhrazena