Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Levná plastová okna aneb 50 - 70 % slevy. Víte, co kupujete?

Náš tip
publikováno 12. 01. 2019

Představte si, že by přišel váš nadřízený a řekl, že dostanete na konci měsíce jen půlku výplaty. Asi byste se po prvotním šoku začali hádat, že za tolik práce si půlku nezasloužíte - leda že byste poctivou práci jen předstírali a zaměstnavatele oholili jinde. Pak byste nad tím možná mávli rukou.

Pokud uvidíte plastová okna prodávat s obrovskou slevou, neměli byste se hned radovat, kolik ušetříte, ale spíš přemýšlet, kolik poctivé práce výrobce jen předstírá, že se mu to ještě vyplatí.

Plastová okna nejsou sezónní zboží

Když si umíte počkat, například oblečení můžete po sezóně nakoupit za polovinu, nebo i levněji. Vyrábí se nová kolekce a loňské zboží překáží na skladě. U plastových oken výrobce vyvine nový model jednou za několik let a zpravidla se pak podle poptávky vyrábí více typů souběžně, takže pro výprodej není důvod.

Slevy v jednotkách nebo prvních desítkách procent v zimním období jsou pochopitelné - klesá poptávka a je lepší se připravit o marži, než poslat zaměstnance na pracovní úřad. Ale padesát nebo dokonce sedmdesát procent? V tom je téměř určitě nějaký háček.

Levná plastová okna

Kvalita by neměla být jen heslem do katalogu

Výskyt slova kvalita v reklamních materiálech nic nedokazuje. Jak se ale přesvědčit, že za své peníze dostanete odpovídající hodnotu? Pojďme si třeba říci, kde ve výrobě oken vznikají náklady poctivému výrobci a kde u neznačkových a podezřele levných oken nejspíš koupíte zajíce v pytli.

  • Výroba plastového profilu - z roztavené kaše neměkčeného PVC linka vytlačuje konečný tvar plastového profilu se všemi přepážkami, klidně i rychlostí několika metrů za sekundu. Kontrola jakosti je v tomto bodě životně důležitá a probíhá superpřesnými měřícími přístroji. Okem nezachytitelné odchylky by vedly u hotových oken ke zhoršení deklarovaných parametrů a vyšší poruchovosti. Nesolidní výrobci s šetřením začínají hned tady, na začátku celého procesu.
  • Ocelové výztuže - drahý, ale nezbytný komponent, který plastovým oknům dává potřebnou tuhost a odolnost proti deformacím způsobeným hmotností a rozdílnými teplotami. Na kvalitě výztuže a její aplikaci do plastových profilů zvládnou někteří filutové ušetřit jmění.
  • Rohové spoje - pod úhlem nařezaný plastový profil se svařuje v rozích do požadovaných obdélníků a čtverců nových oken. Deklarovaná tuhost a pevnost vzniklých svárů je předmětem normy kvality a důležitým prvkem pasivní bezpečnosti oken. Superlevná okna zpravidla nemohou z důvodu úspor na materiálu poskytnout ke svaření dostatečně velkou plochu (tenké stěny, málo přepážek), takže jsou v rozích zranitelnější.
  • Těsnění oken - není úplně jedno, jaký se pro výrobu použije materiál. Levné náhražky se projeví krátkou životností, nebo rovnou špatnou izolací. Solidní výrobce nebude mít problém prozradit, nesolidní vám bude mlžit.
  • Kvalita skel - plastová okna kupujete především kvůli izolačním parametrům, které můžete srovnat mezi výrobci pomocí parametru Uw (kde w znamená window a čím nižší číslo, tím lepší). Pokud číselné vyjádření kvality izolace nemůžete nikde najít, nebo vám prodejce nabízí ke srovnání jiné hodnoty (nejčastěji Ug podle slova glass), máte co do činění s nesolidní nabídkou.
  • Kování oken - mezi levným a kvalitním jsou větší rozdíly, než mezi Trabantem a italským závoďákem. Trabanty alespoň sloužily. Pokud se nemůžete dopátrat značky kování (prodejce by se měl spíš hrdě pochlubit, než mlžit), rovnou zařaďte zpátečku. V krajním případě může totiž levné kování vést až k deformaci a ztrátě těsnosti oken.

Nikdo netvrdí, že na okno do garáže potřebujete to nejlepší, co náš trh nabízí. Určitě existuje bezpočet aplikací, kde izolace nehraje roli a kde se okna třeba nebudou otevírat.

Pokud ale přemýšlíte o oknech do bytu, které budete používat denně dalších dvacet, třicet let, měli byste zvážit, jestli podstoupit uvedená rizika s neznačkovými, nebo podezřele vyprodávanými výrobky.

Nekupujete jen okna, ale...

Heslo o laciném, které je dvakrát placené, se často připomene hned první den, kdy vám laciná okna levně namontuje měsíc stará, neznámá firma.

Po neodborné montáži nebudou dobře sloužit ani ta nejdražší okna na světě. Zodpovědný prodejce zajistí odbornou montáž a ručí za výsledek. Na tom se nedá ušetřit sedmdesát procent.

Stejně tak se u podezřele levných oken jen těžko dovoláte servisu - pozáručního, nebo ani toho v záruce - pokud neznámá firma za týden zavře krám. Jistotu navazujících služeb máte jen u zavedených firem s bohatým katalogem kladných referencí.

A to ani nemluvě o tom, že pokud se šetřilo při výrobě alespoň v některých z výše uvedených bodů, rozejdou se okna s ideálním nastavením velice brzy a vy je budete seřizovat pořád dokola.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena