Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Proč se nebát zimní montáže plastových oken

Okna v zimě
publikováno 15. 10. 2021
Proč se nebát zimní montáže plastových oken

Selský rozum zpravidla velí, že zednické a montérské práce není radno dělat v zimě. Možná vás proto překvapí, že zrovna sjednáním montáže plastových oken na podzimní nebo zimní měsíce nejen že nic nepokazíte, ale ještě získáte řadu výhod. Jak to celé je?

Montáž plastových oken v zimě

Výměna oken v zimě? Ano!

Důvodem, proč všechny stavby na podzim vždycky usínaly zimním spánkem, nebylo ani tak pohodlí přítomných zedníků, jako spíš technologické problémy s nízkou teplotou, častými dešti a fyzikálně chemickými vlastnostmi stavební chemie.

Podobně jako v řadě dalších odvětví se ale vývoj nezastavil a tak je možné stavební práce s přihlédnutím k určitým omezením provádět celoročně. A týká se to samozřejmě i instalace plastových oken.

  • Plastová okna je možné instalovat i při teplotách do -10 °C.
  • Montáž s ošetřením připojovací spáry je možné provádět do min. teploty: -5° C.
  • Jedno okno je zpravidla vyměněné za 2 hodiny, tepelné ztráty objektu jsou tak přijatelné.
  • Montéři jsou vybaveni průmyslovými vysavači a i v zájmu vlastní práce se v místě okenního otvoru snaží prašnost redukovat na minimum.
  • Během zimních měsíců jsou na montáž oken výrazně kratší čekací lhůty.

Výměna oken v zimě

Dvě hodiny a dost, víc nevětráte

Naprosto přirozená je obava z průvanu během výměny oken - vždyť přesně kvůli zamezení tepelným ztrátám se stará okna mění za nová. Vybourání, hrubý úklid prachu a suti a instalace nového okna zabere při standardních podmínkách zhruba 2 hodiny. Pokud na tu dobu vypnete topení, finanční ztráta je zanedbatelná.

Kdo někdy sáhl pod omítku v historické budově, ví, že má každá stěna svůj příběh. Jedině při výměně oken ve starých domech tak může nastat, že byla stará špaletová okna dozděna tak nesourodou a nesoudržnou směsí, že může výměna oken trvat déle.

Zavřete dveře a ostatní okna

Bez průvanu je výměna vzduchu v bytě pomalá a neúčinná. A naopak - když je potřeba zamezit úniku tepla zejícím okenním otvorem, stačí ve zbytku domu okna zavřít, stejně jako dveře do místnosti. Byt tím uchráníte před promrzáním, ale třeba také před zbytečným rozfoukáním prachu.

Nízké teploty nevadí

Za dob našich dědů a otců byla mokrá stavební práce při teplotách kolem nuly tabu. Omítky se míchaly na místě z písku, vody, vápna nebo cementu a jejich správné zrání a schnutí bylo závislé na momentálním počasí víc, než letní dovolená u moře.

V dnešní době výrobce garantuje u malty a omítkových směsí stoprocentní spolehlivost až do zmíněných -5°C nebo -10°C. A vzhledem k mírným zimám posledních let tak není důvod přerušit zednické práce na víc, než týden - dva týdny v roce.

Výměna oken v zimě

Utěsnění plastového okna ve stavebním otvoru probíhá PUR pěnou, která nízkým teplotám odolává, samotné zednické zapravení ze strany místnosti potom přirozeně probíhá v teple, i když venku mrzne.

Z vnější strany mohou nastat komplikace pouze na historických objektech, kde je vzhledem ke skladbě vnější fasády nutnost dodržet dobové pracovní postupy.

Stejně tak je možné v zimních měsících po výměně oken i vymalovat, moderní barvy schnou dobře a jediné, co vás čeká, je nutnost zatopit a vyvětrat.

Kratší čekací lhůty

Důvodů, proč se do výměny oken pustit v zimních měsících, může být hned několik. Může to být blížící se termín pro získání dotací, záměr překvapit manželku, až se vrátí z lázní, ale tím nejlepším jsou hlavně krátké čekací lhůty - a to jak ve výrobě, tak při montáži.

Výměna oken v zimě

Montéři v bytě, prach a nepohodlí - to jsou negativní stránky každého stavebního zásahu, jedno jestli opravujete koupelnu, nebo měníte okna. Provedení montáže během zimy na tom už zdaleka tolik nezmění. Ba co víc - šetřit náklady na vytápění začnete už v době, kdy je to nejvíc potřeba, a na jaře můžete klidně začít s velikonoční výzdobou, protože budete mít náročný projekt dávno z krku.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena