Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak zatočit s tučným účtem za energie? Dáme vám 5 tipů pro úspornější domácnost

ÚSPORA ENERGIE
publikováno 05. 11. 2021
Jak zatočit s tučným účtem za energie? Dáme vám 5 tipů pro úspornější domácnost

Trh s energiemi zažívá bouřlivé období. Hodnota emisních povolenek se za poslední rok zdvojnásobila a poptávka po elektřině stoupá – to všechno žene cenu za elektrickou energii nahoru. Otázka úspor v domácnosti se proto stává aktuální více než kdy dřív. Pojďte si přečíst, na čem můžete doma ušetřit během podzimních a zimních měsíců. 

Vyměňte stará okna
Věděli jste, že stará okna jsou pořádným žroutem tepla? Zatímco zdi starších domů spolknou asi 30 % tepla, okny a dveřmi může unikat až 50 % tepla. To by mělo sloužit jako dostatečně velká motivace k jejich výměně. Plastová okna jsou známá pro své vynikající termoregulační schopnosti, díky nimž můžete uspořit až 25 % energie. A co víc, na rozdíl od dřevěných či hliníkových oken je pořídíte výrazně levněji. 


Při výběru nových oken hraje roli druh vašeho bydlení (typ stavby, lokalita, umístění oken), ale také jejich parametry. V praxi se běžně posuzuje prostupnost tepla, propustnost světla a slunečního záření a mnoho dalších faktorů. Pokud zrovna nejste expert na okna, nevadí. Stačí se zeptat některého z našich odborníků a my vám rádi s výběrem pomůžeme. Chcete si sami nastudovat více? Přečtěte si náš článek Jak vybrat plastová okna.


Plastová okna PRAMOS

Zateplete si dům
Pokud bydlíte ve starším rodinném domě, náklady na vytápění jsou samozřejmě vyšší než v bytě. Z dlouhodobého hlediska se vám jistě vyplatí investice do zateplení fasády a střechy. Nejen, že díky tomu snížíte energetické náklady až o 60 %, ale získáte jednu další nespornou výhodu. Domy po zateplení mají mnohem vyšší cenu a na trhu se prodají výrazně rychleji. Navíc jsou mnohem odolnější vůči dešti, větru či mrazu. 


Jestliže vás od investice do zateplení odrazuje hlavně cena, možná budete příjemně překvapeni, že vám stát může přispět. PRAMOS ve spolupráci se společností Zelená pro dům zajišťuje kompletní vyřízení dotací z programu Nová zelená úsporám (platí do roku 2021). Výše dotace se odvíjí od účinnosti provedených opatření. Zkrátka čím lépe dům zateplíte, tím větší dotaci dostanete.

Topte efektivně
V chladnějších měsících roku používáme topení více než kdy jindy, což se přímo odráží na vyšší spotřebě a tučnějším účtu za elektřinu. Naštěstí existuje pár jednoduchých způsobů, jak to dostat pod kontrolu. Pravidlem číslo jedna je vytápění místností na optimální teplotu – podle lékařů je to ideálně 21 °C. Pokud budete topit více, náklady prudce porostou. Každý 1 °C totiž zvedne výslednou cenu až o 6 %. Pokud si to chcete pohlídat, pořiďte si termostat. Jedná se o šikovnou vychytávku za pár korun, která dokáže ušetřit tisíce. 


TIP: Nikdy nenechávejte místnost úplně vychladnout. Lepší topit méně a průběžně než topit málo a nárazově. Následně totiž musíte vynaložit mnohem více energie, abyste se dostali na požadovanou teplotu.

Používejte energeticky úsporné spotřebiče
Od podzimu do jara trávíme čas hlavně doma. To znamená, že více zapínáme a používáme spotřebiče. Není ovšem spotřebič jako spotřebič. Hlavním polykačem energií jsou staré opotřebované modely bez eko programů. Pokud chcete vyzrát nad vysokým účtem a platit méně, pořiďte si moderní spotřebiče třídy A+. Nejen, že ušetříte, ale ještě se chováte ekologicky.


Důležitou kapitolou jsou také svítidla, neboť v zimních měsících svítíme více než kdy dřív. Pokud chcete ušetřit, nejchytřejší volbou jsou LED žárovky – jsou levnější na provoz, ale mají také mnohem delší životnost. Podle expertů spotřebují o 80 % méně energie než klasické žárovky.

Vytahujte spotřebiče ze zásuvky
Taky rádi necháváte v zásuvce nabíječky od své elektroniky? A řekl vám někdo, zapomenuté kabely spotřebovávají až 10× více energie, než je potřeba k nabití telefonu? O peníze přicházíte i v případě, kdy v zásuvce necháte vypnuté spotřebiče. I přesto, že jsou v režimu stand-by, elektřinu vesele cucají dále. Pokud chcete zkrouhnout své výdaje, určitě je nezapomeňte odpojit. Své peněžence tím prokážete nemalou službu.

Způsobů, jak snížit účet za energii, je celá řada – od větších zásahů (jako je výměna oken a zateplení) podrobnější změny (používání LED žárovek a spotřebičů třídy A+). U nás v PRAMOSu vám rádi pomůžeme s úsporou energií hlavně ve spojitosti s okny a dveřmi. Rádi vám poradíme, jak ušetřit a mít zelenější domácnost. Vypracujeme kalkulaci zdarma.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2023, všechna práva vyhrazena