Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak vybrat plastová okna?

Jak vybrat
publikováno 07. 04. 2020
Jak vybrat plastová okna?

Pokud se chystáte k nákupu plastových oken, může se stát, že budete v první chvíli tak trochu zaskočeni počtem různých parametrů a vlastností, které stojí za uvážení. Záleží na počtu komor profilu? Počtu těsnění? Je lepší dvojsklo, nebo trojsklo? Co se skrývá pod zkratkami Uf, Ug a Uw? A vůbec - vyplatí se koupit si okna kvalitnější, nebo stačí vzít ta nejlevnější na trhu?

V následujícím článku si projdeme všechna důležitá kritéria výběru plastových oken.

Plastová okna PRAMOS

Jsou plastová okna správnou volbou?

Než se pustíme do jednotlivých parametrů, ujistěte se, že víte, proč si vybíráte zrovna plastová okna.

VÝHODY plastových oken:

 • Ze všech dostupných materiálů jsou plastová okna zpravidla nejlevnější
 • Dosahují při stejné stavební hloubce nejlepších izolačních vlastností
 • Vyžadují ze všech materiálů nejmenší péči
 • Díky množství barev a dekorů se dají vizuálně přizpůsobit jakémukoliv typu budov od rodinných domů přes úřady a veřejné stavby až po výrobní haly.

Výhody plastových oken

LIMITY vhodného využití:

 • Plastová okna dnes zdařile imitují dřevo i kov, ale stále se jedná především o ekonomické řešení. K opravdu luxusním realizacím se mohou více hodit jiné materiály, třeba hliník.
 • Plastový profil se nehodí k zasklívání nestandardně velkých formátů oken. Pokud plánujete něco opravdu velkého, poraďte se s námi, jaké řešení zvolit.
 • Při rekonstrukcích historických objektů mohou památkáři vyžadovat místo plastu některý z historicky používaných materiálů

Pokud hledíte hlavně na to, abyste dobře koupili na začátku a co nejvíce ušetřili při provozu, jsou plastová okna ideální volbou pro všechny stavby.

Jak vybrat plastová okna podle parametrů?

Nové okno se dá popsat řadou symbolů a čísel. Dobrá zpráva je, že je ani nemusíte znát, ani mít dopředu rozmyšlené, co vlastně potřebujete. Vyrábíme okna na míru. Stačí zaškrtnout správné políčko v našem online formuláři a další detaily doladit s naším technikem.

Přesto jsme pro vás připravili stručného průvodce a prozradíme vám, co všechno naše okna umí.

Nejdůležitějším parametrem jsou tepelně izolační vlastnosti. Zajistit lze i řešení pro zvýšenou hlukovou izolaci a vyšší požadavky na bezpečnost, důležitá je samozřejmě i velikost a členění oken.

Plastová okna

1) Tepelně izolační vlastnosti

Nelekněte se, bude to vypadat jako matematika, ale není. Nejlepší tepelnou izolaci mají okna s nejnižší hodnotou koeficientu Uw (w od slova window = okno).

Protože se okno skládá z rámu a výplně, používají se také čísla Uf (od slova frame = rám)  a Ug (od slova glass = sklo, výplň), ty vás nemusí primárně zajímat, ale neměli byste si je v rychlosti splést s Uw.

 • Náš prémiový osmikomorový systém HORIZONT PS SPACE 8  při nejlepším možném zasklení hodnoty pro celé okno Uw = 0,57 W/m2.K, což splňuje normy pro stavbu pasivního domu
 • Ekonomickým řešením je sedmikomorový rám HORIZONT PS Penta Plus s Uw = 0,64 W/m2.K, který je vhodný pro běžné a nízkoenergetické domy

Ideálního poměru vstupních a provozních nákladů nejlépe docílíte po konzultaci techniky. Do výpočtu je potřeba zahrnout způsob topení, ostatní tepelné ztráty v domě, klimatické poměry na místě a třeba orientaci fasády a zastínění okolními budovami / stromy.

2) Plastová okna pro pasivní dům

Pokud má být nová stavba schválena jako pasivní dům, musí splňovat přesně daná kritéria, sice dobrovolná, ale závazná pro získání případných souvisejících dotací.

Základní hodnoty, které stavba musí dodržet, popisuje norma ČSN 73 0540. V zásadě se týká jednak maximální spotřeby tepla a energie v přepočtu na metr čtvereční obytné plochy, jednak vzduchotěsnosti budovy.

Dostatečně izolační plastová okna jsou tak potřebnou součástí projektu, i když samozřejmě ne jedinou. V současné době normy vyžadují dosažení parametru tepelného prostupu pro celé okno Uw = 0,8 W/m2K.

Tuto hodnotu v závislosti na zvoleném zasklení splňují oba naše okenní profily, osmikomorový HORIZONT PS SPACE 8 i sedmikomorový HORIZONT PS Penta Plus.

Izolační obálka domu:

Izolační obálka domu

3) Počet komor v profilu

V naší nabídce najdete sedmi a osmikomorový okenní profil. Ten druhý má lepší tepelně izolační vlastnosti, oba s rezervou splňují veškeré normy na pevnost a odolnost proti deformacím.

Počet komor v profilu

 • Po osmikomorovém profilu sáhnete tehdy, když budete chtít co nejlepší tepelnou a zvukovou izolaci, případně velký formát zasklení.
 • Sedmikomorový profil je ekonomičtější volbou, která stále splňuje podmínky ekonomického a ekologického provozu. Je také logickou volbou pro zasklení dvojsklem.

Řez osmikomorovým profilem HORIZONT PS SPACE 8 i sedmikomorovým HORIZONT PS Penta Plus:

Řez osmikomorovým profilem HORIZONT PS PSACE 8 i sedmikomorovým HORIZONT PS Penta Plus

4) Výběr zasklení - dvojsko / trojsklo

Otázka správného zasklení je v prvním kroku volbou mezi dvojsklem a trojsklem.

Trojsklo:

 • s trojsklem dosáhnete lepší tepelné izolace.
 • přirozeně brání mlžení oken v místnosti.
 • brání vzniku studeného proudění kdy takzvaně “táhne od oken”.

Dvojsklo:

 • je lehčí a nezatěžuje tolik rám ani okenní kování. U otvíravých oken dovoluje zasklení větším formátem.
 • má mírně lepší tepelný zisk. V našich podmínkách je to ale téměř bezvýznamné.

Při přípravě projektu zasklení všech vašich oken možná podle místních podmínek dojdete k tomu, že některá okna budou s trojsklem a jiná s dvojsklem. Vždy bude záviset na způsobu vnitřního vytápění, formátu okna a vnějších podmínkách. Výhody zasklení a typy shrnujeme v článku Dvojsklo nebo trojsko?

Rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem:

Rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem

5) Zvuková izolace oken

Pokud si v našem online formuláři  zaškrtnete požadavek na vyšší zvukovou izolaci, nabídneme  vám speciální skla.

Naše běžná okna utlumí venkovní hluk cca o 32 - 34 dB a je třeba říci, že správné seřízení, dolehnutí okenního křídla a těsnost mají důležitější vliv, než instalace zmíněných speciálních skel. Samozřejmě víme o situacích, kdy rušná ulice zvláštní řešení vyžaduje, a dokážeme mu vyjít vstříc.

6) Další metody zvýšení hodnoty tepelné izolace zasklení

V naší nabídce najdete i speciální fólii, kterou je možné napnout dovnitř mezi skla a tím docílit výrazně lepší izolace bez zvýšení hmotnosti. Jedná se o technologii Heat Mirror.

Vnitřní sklo je možné opatřit mikroskopickým kovovým nástřikem, který lépe odráží teplo dovnitř místnosti.

Plastová okna PRAMOS

7) Ornamentální a bezpečnostní skla

Při požadavku na neprůhlednost oken nabízíme výběr ornamentálních skel. Tato volba nijak neovlivňuje výsledné izolační, ani jiné užitné vlastnosti okna.

Bezpečnost proti násilnému vniknutí, ale i nechtěnému rozbití, a zejména bezpečnost největších formátů zasklení oken docilujeme instalací bezpečnostního (pancéřového) skla. Dalším prvkem zabezpečení oken je přirozeně kvalitní kování, ale o tom později.

Další parametry při volbě nových oken

1) Volba dekoru

Rozhodnout se můžete pro některý z dřevěných dekorů, který už na vzdálenost natažené paže poskytuje velmi dobrou iluzi přírodního materiálu. V nabídce jsou také klasické syté barvy a metalické dekory pro věrné napodobení hliníkových oken.

Barevný vzorník pro plastová okna:

Barevný vzorník pro plastová okna

U všech možností máte na výběr jednostranný dekor (pouze do ulice) nebo oboustranný (i do bytu). Oboustranné dekory je potom možné nanést na barevný plast, takže otevřené okno s dřevěným dekorem vypadá jako skutečné dřevo. Stejně fungují i hliníkové dekory na šedém profilu, které velmi dobře imitují luxusní vzhled hliníku. Při otevření okna tedy neprosvítá bílá barva.

2) Počet okenních těsnění

Náš osmikomorový profil HORIZONT PS SPACE 8 je standardně vybaven třemi obvodovými těsněními ve funkční spáře. Ta je díky tomu po zavření rozdělena do dvou vzduchových komor a tím se zlepšuje i celková izolace okna.

Středové těsnění navíc zadrží nečistoty z ulice, které se do spáry mohou dostat odvodňovacími kanálky, takže bude větší část okenní spáry čistější.

Dvě obvodová těsnění u našeho sedmikomorového profilu HORIZONT PS Penta Plus naproti tomu nejsou žádnou podstatnou nevýhodou ani v izolaci, ani při údržbě oken. Představují rozumný a funkční standard.

Plastová okna PRAMOS

3) Okenní kování

Do všech našich oken montujeme německé celoobvodové kování WINKHAUS. Zajišťuje maximální komfort při ovládání oken a posiluje pevnost a bezpečnost celého okna.

Námi využívaný model activPILOT je standardně vybaven bezpečnostními uzavíracími čepy ve tvaru hříbku, které pomáhají k rychlému, přesnému a bezpečnému ovládání celého okna jednou rukou.

Počet bezpečnostních a uzavíracích bodů je jako prvek bezpečnostního zajištění okna také součást hodnocení podle bezpečnostních tříd. Pokud v našem online formuláři uvedete požadavek na zvýšené zabezpečení, jsme připraveni vám nabídnout řadu variant až do nejvyšší bezpečnostní třídy, včetně například uzamykatelných klik.

4) Okenní doplňky

Součástí každého okna jsou kromě zvláštních výjimek i parapety. Na straně do ulice chrání zdivo okenního otvoru před vodou a uvnitř poskytují prostor třeba okrasným květinám nebo zvědavým kočkám. Jejich rozměry zpravidla vyplynou z projektu oken, vybíráme tak pouze barvu a třeba materiál.

Zastínění a třeba i tepelnou izolaci máme možnost řešit u oken roletou nebo žaluzií, a to zvenčí nebo zevnitř. Rozdíly uvidíte v ovládání, užitném komfortu i ceně.

Obecně platí, že stínění umístěné před oknem lépe chrání před nežádoucím horkem, za oknem zase nevyžaduje tolik čištění a méně stojí.

Dalším doplňkem, který stojí za zvážení už během objednávky oken, jsou sítě proti hmyzu. Jejich úloha je nedocenitelná nejen kvůli létajícímu hmyzu, ale i v období výskytu polétavých semen.

Plastová okna s roletami

5) Země výroby

Plastová okna levně dovezená z ciziny proslula ledasčím, jen ne spokojeností zákazníků.

Myslete na to, že si nová okna kupujete třeba i na dvacet let spokojeného života a že s nekvalitními okny nejen víc protopíte, ale pravděpodobně budete muset dřív platit výměnu za nová.

Ve společnosti PRAMOS nejen okna prodáváme, ale přímo vyrábíme, a to na území České republiky. Nejen že tím dáváme práci českým zaměstnancům, ale hlavně jsme schopni garantovat deklarovanou jakost a kvalitu výroby.

Výroba plastových oken PRAMOS

6) Reference a spokojení zákazníci

Určitě neškodí vědět, že se výrobou plastových oken zabýváme 25 let, tedy čtvrt století.

Pro nás je to nepřeberné množství zkušeností, pro vás záruka kvality a stability, kterou na českém trhu nenabízí každý. Jako důkaz, že svoji práci odvedeme na jedničku, máme bezpočet referencí.

Ukázky realizací:

Ukázky realizací

Závěrem

Věnujte výběru dostatečnou pozornost a trpělivost. Vyplňte náš formulář a požádejte o nezávaznou kalkulaci.

Mějte na paměti, že dosažení co nejoptimálnějšího poměru mezi cenou nákupu a výslednou úsporou na vytápění je nejčastěji v rukou skutečného odborníka a neobejde se bez měření, počítání a projektování.

Za nová plastová okna do bytu nedáte zdaleka tolik, jako třeba za auto, ale používat je budete několikanásobně déle. Nechte nás, ať vám pomůžeme.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena