Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Dvojsklo nebo trojsklo? Typy a výhody zasklení

Úspora
publikováno 23. 01. 2020

Vybrat dvojsklo nebo trojsklo?

Při výběru mezi dvojitým a trojitým sklem se vlastně rozhodujete mezi nižšími náklady při nákupu na jedné straně a nižšími náklady na topení na straně druhé. Na otázku “co je lepší” je ale jediná správná odpověď - to záleží na okolnostech. A o nich si dnes něco řekneme.

U nás v PRAMOSu vyrábíme okna na míru a než se do toho pustíme, připraví naši technici podrobný projekt, který se všemi okolnostmi počítá. Nebojte se zavolat a zeptat se, cokoliv vás zajímá.

Jaké výhody mají dvojskla a jaké trojskla?

 • Dvojsklo vyjde v nákupu levněji
 • Okno se dvěma skly je lehčí a je tak možné použít i levnější užší profil.
 • Dvojsklo nepatrně zvyšuje tepelné zisky ze slunečního záření
 • Trojsklo dovoluje ušetřit víc za vytápění
 • Okno se třemi skly netrpí rosením při velkých mrazech
 • Trojsklo pomáhá udržet nižší teplotu v interiéru během letních veder

Dvojsklo nebo trojsklo

Co počet skel neovlivňuje?

 • Hlukovou izolaci. Ta s počtem skel nesouvisí
 • Bezpečnost proti násilnému vniknutí. Pokud máte na zabezpečení zvýšené požadavky, uveďte je v našem online formuláři.

Počet skel a tepelná izolace

Tepelně izolační parametry oken jsou dané počtem skel a kvalitou okenního profilu. V naší nabídce najdete osmikomorový profil, se kterým můžete dosáhnout koeficientu tepelného prostupu Uw až 0,57 W/m2.K a profil sedmikomorový, který v ideální konstelaci dosahuje Uw až 0,64 W/m2.K. Připomínáme, že nižší číslo znamená lepší izolaci.

O tom, která z variant profilů a zasklení bude pro vaše bydlení ekonomičtější, se nedočtete v letáku. To musí spočítat projektant.

Dvojsklo neznamená “horší okna”

 • Nízkoenergetické bydlení lze zařídit i s kvalitními dvojskly
 • Normu pro “pasivní dům” splňují jen trojskla

I když si pořídíte sedmikomorový profil zasklený dvojsklem, stále se jedná o velmi kvalitní a dokonale těsnící okna, která budou základem nízkoenergetického bydlení. A je jedno, jestli se bavíme o plastových či hliníkových oken. U složitějšího půdorysu bytu a v komplikovanějších podmínkách je dokonce možné, že vám projektant doporučí část oken zasklít trojsklem a druhou část dvěma skly.

Cenový rozdíl při trojitém zasklení má své opodstatnění všude tam, kde si přejete udržovat celý rok pokojovou teplotu. Zejména pokud plánujete okna většího formátu, větší počet oken, nebo dokonce zasklení, které na velké části fasády sahá od stropu až k zemi. Tam se lepší hodnota tepelné izolace zaplatí na úsporách.

V místnostech, kde se netopí vůbec (předsíňka u rodinného domu, garáž, dílna, sklep, spižírna), nebo kde stačí udržovat nižší teplotu (zimní zahrada, vstupní prostory a chodby bytového domu) může být po propočítání nákladů naopak ekonomičtější zasklení dvojsklem.

Proč se dvojsklo může rosit a proč od trojskel “netáhne”

 • Když mrzne, dvojsklo je zevnitř studené
 • Trojsklo zůstává v místnosti ohřáté víceméně na teplotu okolního vzduchu

V nejchladnější části roku se u dvojskel vnitřní okenní tabule může ochladit na teplotu, při které kondenzuje vzdušná vlhkost. Tomu se odjakživa brání umístěním topení pod okna, ale pokud teplému vzduchu v cestě stojí široký parapet, květiny nebo nevhodný závěs, vlhkost se může objevit.

Rosení oken

Podél chladné vnitřní okenní tabule se vzduch v místnosti ochlazuje a to může za určitých podmínek vyvolat nežádoucí proudění, kterému se lidově říká “táhne od oken”. Na nových oknech byste marně hledali netěsnost a přitom jasně ucítíte slabý proud chladnějšího vzduchu.

Trojité zasklení tento problém eliminuje. Vnitřní okenní tabule má vždy teplotu vzduchu v místnosti, nerosí se a nevyvolává nežádoucí cirkulaci vzduchu.

Dvojskla, trojskla a pasivní tepelný zisk

 • Trojsklo propustí méně tepla ven, ale i méně světla dovnitř
 • Jestli se vyplatí, to je nutné spočítat a zahrnout místní podmínky

Kdykoliv na okenní tabuli dopadá přímé sluneční světlo, interiér za okny se ohřívá. Jedná se o takzvaný pasivní tepelný zisk. V létě je většinou nežádoucí, v zimě má mizivý efekt, zato zjara a na podzim může může nízké sluníčko ohřát vnitřní prostory o několik stupňů.

I když prostým okem nemáte téměř šanci poznat trojsklo od dvojskla (na pohled se liší jen počtem distančních rámečků), laboratorně lze změřit, že trojsklem projde do místností o trochu méně světla (a tím i tepla), než dvojsklem.

To samozřejmě rozpoutalo diskusi, jestli se tím u trojskla úspory v zimních měsících nemažou, když přijdeme o teplo na jaře a na podzim. Kompletní odpověď vám znovu dá až projektant, který na místě všechna specifika spočítá a vyhodnotí.

Plastová okna PRAMOS

Trojsklo a zvuková izolace

Vžitým mýtům navzdory, trojité zasklení neznamená automaticky lepší zvukovou izolaci. Šíření zvuku vzduchem a pevnými předměty je komplikovaný jev a na prvním místě je potřeba si uvědomit, že plnou zvukovou izolaci poskytuje jen takové okno, které je zavřené a správně seřízené.

Správný a rovnoměrný přítlak okenního křídla na těsnění v rámu znamená vzduchotěsnost a ta je u zvukové izolace nejdůležitější. Speciální protihluková okna lze samozřejmě pořídit za příplatek, pokud je uvedete v našem online formuláři.

Další možnosti, jak vylepšit izolační parametry skel

Kromě výše zmíněných trojskel lze pro zlepšení izolačních vlastností okna zvolit i některou z následujících variant.

Mikroskopický kovový nástřik na vnitřním povrchu jednoho ze skel odrazí zpět do místnosti měřitelný podíl tepelného záření, který by jinak bez užitku prošel ven jako tepelná ztráta. Tím je možné zajímavě snížit hodnotu tepelného prostupu “obyčejného“ skla. Taková úprava už stojí za kalkulaci zisků a nákladů.

Fólie natažená mezi dvěma skly, jedna z méně obvyklých technických vychytávek, například propůjčí dvojsklu izolační parametry blízké trojsklům, bez všech komplikací spojených s vyšší hmotností okenního křídla.

O obou těchto možnostech a o jejich dopadu na teplotní komfort a peněženku je vhodné se pobavit s našimi odborníky. Efektivita jejich využití se dá spočítat a tím si ulehčíte rozhodování.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena