Opravdu česká okna
Menu
Zákaznický servis
Praktický rádce

Dvojsklo nebo trojsklo? Typy a výhody zasklení

Celá problematika výběru typu zasklení oken se dá při hodně velkém zjednodušení zkrátit na konstatování, že trojsklo lépe izoluje a dvojsklo je levnější. To už ale víte a kvůli tomu jste sem nepřišli.

U kvalitních oken nás zajímá tepelná izolace, hluková izolace a pasivní tepelný zisk na obou okrajích topné sezóny, kdy nízké sluníčko může přes zavřené okno zvýšit teplotu v místnosti až o několik stupňů.

Dvojsklo - hodně muziky za málo peněz

Pokud vyměníte stará špaletová nebo paneláková okna za moderní plastová, dosáhnete citelného zlepšení teplotního komfortu a snížení nákladů na vytápění prakticky okamžitě. I cenově nejdostupnější plastové profily zasklené běžným dvojsklem jsou natolik vzduchotěsné a mají o tolik nižší koeficient tepelného prostupu, že se vložené peníze začnou vracet, ještě než zaschne razítko na faktuře.

Dvojsklo je správnou volbou všude tam, kde jeho instalace “stačí” pro hospodárný provoz celé budovy. Určitě přijde namontovat do oken místností, které se buď nevytápí vůbec (předsíňka rodinného domu), nebo do prostor, které se pouze temperují na nižší teplotu (vstupní haly, chodby, technické nebo výrobní prostory).

Ve všech případech, kdy projektant nepředpokládá výrazné tepelné ztráty, může být běžné dvojsklo ekonomickou a racionální variantou zasklení.

Okenní křídlo zasklené dvojsklem zpravidla netrpí vysokou hmotností (vyvěšování pantů) a použitý profil má menší stavební hloubku.

V momentě, kdy ale udeří mrazy, bude vnitřní sklo celou dobu studené, ať budete topit sebevíc. Podél okenní tabule bude ochlazený vzduch klesat a na parapetu se vytvoří nepříjemné studené proudění do místnosti, kterému se lidově říká “táhne od oken”. I když se nejedná o pravý průvan (okno je dokonale těsné), subjektivní tepelný komfort v okolí oken vás donutí přidat stupínek na termostatu, což se ve finále prodražuje.

Trojsklo - výtečné parametry, vysoké vstupní náklady

Pokud se do hlubšího plastového profilu zasadí místo dvou okenních tabulí tři, stane se několik důležitých věcí: Koeficient tepelného prostupu klesne minimálně do blízkosti hranice, kterou zákon stanoví pro pasivní stavbu, vnitřní sklo ani v polárních mrazech neochladne pod rosný bod a nevytváří se žádné nežádoucí proudění v okenním výklenku. Tepelné ztráty při špatném počasí nebo v průběhu chladné noci významně poklesnou.

Připlatíte si ale při nákupu oken, a proto je důležitým hlasem v rozhodování kvalifikovaný názor projektanta. Vyplatí se trojsklo vzhledem k předpokládané spotřebě energií? Je celá stavba dostatečně zateplená? Má smysl usilovat o získání zelených dotací? Pokud se pro trojsklo rozhodnete, do kterých oken ho dát a do kterých ne?

Sklo je přirozeně těžký materiál (jinak by se z něj nevyráběla ozdobná těžítka). Třetí skleněná tabule zvýší hmotnost okenního křídla minimálně o polovinu, masivnější bude muset být nejen ocelová výztuž uvnitř plastového profilu, ale i profil samotný a hlavně okenní kování. Přibudou nová omezení, například jak velké okno je možné ještě otevírat, než bude bezpečnější zvolit fixní umístění do pevného rámu.

Další možnosti, jak vylepšit izolační parametry skel

Kromě výše zmíněných trojskel lze pro zlepšení izolačních vlastností okna zvolit i některou z následujících variant.

Mikroskopický kovový nástřik na vnitřním povrchu jednoho ze skel odrazí zpět do místnosti měřitelný podíl tepelného záření, který by jinak bez užitku prošel ven jako tepelná ztráta. Tím je možné zajímavě snížit hodnotu tepelného prostupu “obyčejného“ skla. Taková úprava už stojí za kalkulaci zisků a nákladů.

Fólie natažená mezi dvěma skly, jedna z méně obvyklých technických vychytávek, například propůjčí dvojsklu izolační parametry blízké trojsklům, bez všech komplikací spojených s vyšší hmotností okenního křídla.

O obou těchto možnostech a o jejich dopadu na teplotní komfort a peněženku je vhodné se pobavit s našimi odborníky. Efektivita jejich využití se dá spočítat a tím si ulehčíte rozhodování.

Dvojskla, trojskla a pasivní tepelný zisk

Kdykoliv na okenní tabuli dopadá přímé sluneční světlo, mají vnitřní místnosti možnost získat nějaké to teplo zdarma. Zatímco v létě o něj zpravidla nestojíme a v zimě sluníčko nemá dostatečnou sílu, zjara a na podzim může sluneční svit ohřát interiér o pěkných pár stupňů. Dá se říci, že vhodně orientovaná okna mohou na začátku i na konci topné sezóny (v závislosti na počasí) pomoci nechat topení vypnuté klidně i několik týdnů.

Tato tématika se nejčastěji diskutuje právě spolu s masovějším zaváděním trojskel. Nepřipraví vás trojsklo o tu špetku jarního a podzimního sluníčka čistě proto, že propouští trochu méně světla?

I když se to nezdá, okenní tabule není vyrobena z čirého bezbarvého skla, jaké známe například ze sklenic na pití. Pokud se dobře podíváte zboku na skleněné střepy, budou vždy zelené nebo modré. Zbarvení je to sice nepatrné, ale pokud za sebe seřadíte tři okenní tabule, vznikne ztráta na prosvětlení místnosti. Malá, ale vznikne. Spolu s tím mírně poklesne i tepelný zisk.

Máte z toho teď těžkou hlavu? Nejste si jistí, jestli na prodloužení topné sezóny neutratíte víc, než byste ušetřili lepší izolací přes zimu? Nemějte obavy. V našich klimatických poměrech trvá topná sezóna půl roku a stále ještě vrcholí týdnem nebo čtrnácti dny mrazivé zimy, jaro bývá často krátké a přeroste do letních teplot třeba už v dubnu, a to už zase interiér přihřívat nepotřebujeme.

Pasivní tepelné zisky jsou věcí vrtkavou, která záleží na více okolnostech, na prvním místě na počasí. Pokud vám projektant doporučí do některých oken trojsklo jako ekonomičtější řešení, prostě mu věřte.

Zvuková izolace - je trojsklo vždy lepším řešením?

Žijeme v rušné době, rušných městech, a dokonce ani vesnice už nejsou oázou klidu, co bývaly. Mít možnost nechat všechen šum ulice venku, je jedna z největších výhod moderních plastových oken. Trojsklo nemusí být ale vždy lepším zvukovým izolantem, než dvojsklo. Jak je to možné?

Zvuk se šíří vzduchem, ale i pevnými předměty. Středoškolská fyzika se tomu věnuje dobře půl roku. První podmínkou zvukové izolace oken je jejich dokonalá těsnost, která je zrovna u moderních plastových oken velmi dobrá. Plastový profil rámu a okenního křídla je rozdělen přepážkami do různě velkých komor, díky čemuž také funguje jako dokonalý zvukový izolant. Největší plochu okna ale tvoří zasklení.

Určitě si uvědomujete, jak funguje buben, ale také to, že se jeho membrána rozezní třeba i lidským hlasem. Stejně funguje okenní tabule, většinu zvukového spektra tlumí, ale některé zvuky ji rozvibrují a ty dokonce zesiluje. Okna s požadavkem na silnější zvukovou izolaci jsou proto zasklena nestejně tlustými skly. Dvě membrány za sebou, z nichž každá rezonuje při jiných tónech, spolu odizolují celé zvukové spektrum bez nežádoucího zesilování.

V naší nabídce najdete i tzv. Francouzská okna, která slouží zároveň jako okna i dveře. Ideální volba jako vchod na terasu či balkón.