Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Plastová okna a životní prostředí

Životní prostředí
publikováno 06. 06. 2019

Ohleduplnost k životnímu prostředí a jeho vyčerpatelným zdrojům dnes patří k nejdůležitějším tématům jakékoliv lidské činnosti, včetně oboru stavebnictví.

V době, kdy roste tlak na redukci plastového odpadu, bychom si měli otevřeně říci - jsou plastová okna vůči přírodě tolerantní, nebo představují zátěž?

Pro pochopení významu plastových oken v kontextu ochrany životního prostředí si řekneme nejdříve o efektu kvalitních oken na spotřebu energií, poté něco o výrobě oken a nakonec o konci životnosti a možnostech recyklace.

Rodinný dům s okny PRAMOS

Energii získáváme z přírody a kvalitní okna ji šetří

V principu jakákoliv lidská činnost se dá přepočítat na spotřebu energie a výroba energie pak na produkci odpadů. Rozvojem nových technologií pro zateplení domů, ale i komerčních nebo veřejných budov, jsme udělali nemalý a velmi podstatný krok směrem ke snížení naší spotřeby fosilních paliv. A to je dobře.

Moderní plastová okna jsou nedílnou součástí nízkoenergetických nebo i pasivních staveb, jejichž cílem je nejen ušetřit peníze na provoz, ale hlavně snížit naši závislost na každodenní spotřebě energie.

Okna - produkce plastů, která dává smysl

V současnosti známe tři hlavní materiály, ze kterých se okna vyrábí - dřevo, hliník a PVC. Pro okna dřevěná platí, že vyjdou draho a vyžadují o něco komplikovanější péči, tedy nátěry pro ochranu před vlhkostí.

Hliníková okna jsou taktéž poměrně drahá a přes všechny své výhody nedosahují hodnot tepelné izolace dostatečných pro pasivní bydlení. Plastová okna vynikají v izolačních vlastnostech a hlavně jsou ze všech možností nejlevnější.

Cenová dostupnost úsporných technologií je pro přírodu důležitá. K čemu bychom měli kvalitní izolační materiály, kdyby si je většina lidí nemohla dovolit?

Snaha omezit produkci plastů tam, kde vzniká okamžitá ekologická zátěž (jednorázové plasty, obaly) je naprosto v pořádku. Plastová okna se vyrábějí s předpokládanou životností překračující 30 let a poté se stávají lukrativní surovinou pro výrobu recyklátu. Jejich podíl na celkovém objemu produkovaného odpadu je tak naprosto zanedbatelný.

Co s plastovými okny na konci životnosti?

Materiály ze skupiny takzvaných termoplastů se vyznačují tím, že je možné je mnohokrát roztavit a znovu nechat ztvrdnout bez ztráty klíčových fyzikálních vlastností. Díky tomu značná část světové produkce PVC nekončí ve spalovnách nebo na skládkách, ale nachází další a další uplatnění v produktech z recyklovaných plastů.

Hlavní výhodou plastových oken proti jiným plastovým výrobkům v současnosti je jejich jednodruhové složení.

Firmy podnikající s recyklovanými odpady mají zpravidla největší problém roztřídit jednotlivé plasty od sebe tak, aby se vzniklé granule daly prodat jako jakostní materiál k dalšímu zpracování. Třicet let staré plastové okno představuje velký a dobře zpracovatelný kus čistého PVC - sen každého zpracovatele.

Šetřete přírodu i vlastní kapsu

Pro to, aby plastová okna dobře plnila svoji úlohu, musí být dobře seřízená a musí mít nepoškozené těsnění. Větrat je v topné sezóně potřeba tak, aby se rychle vyměnil zadýchaný vzduch a zároveň odešlo co nejméně tepla.

Svoji roli také hraje přesah okenního parapetu nad topením, umístění záclon a závěsů nebo rozestavění nábytku v místnosti. Informujte se, jakými dalšími metodami ušetříte doma peníze a prospějete životnímu prostředí.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena