Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak vás nová plastová okna uchrání před letním horkem?

Okna v létě
publikováno 10. 06. 2021

Letošní léto zase stálo za to, a to ještě zdaleka není po něm. Kdo neměl v bytě alespoň pár dnů třicet stupňů, patří k těm šťastnějším. Dá se vůbec horku bránit i jinak, než s použitím klimatizace? Samozřejmě, že ano.

Než s horkem doma bojovat, je lepší ho do bytu vůbec nepustit. Metod známe několik a rozhodně doporučujeme udělat maximum, než koupíte třeba klimatizaci. Můžete zjistit, že ji třeba vůbec nepotřebujete, nebo na jejím provozu výrazně ušetříte.

Plastová okna PRAMOS

Kudy se letní horko dostane do vašeho bytu?

Podobně jako u zimního mrazu si i horko najde cestu do domu nezaizolovanou střechou, nezateplenými stěnami a hlavně okny. Představují z izolace bytu nejmenší plochu, ale také nejslabší místo, v zimě i v létě. Bavit se tedy budeme o metodách zastínění, ale i o oknech samotných a na závěr přidáme pár tipů k větrání.

I klasické žaluzie mohou být efektivnější

Takzvané vnitřní žaluzie (na vnitřní straně oken) má doma asi drtivá většina lidí a nechystáme se je kritizovat - svoji funkci plní docela dobře. Přesto část slunečního tepla dovnitř propustí a při dlouhotrvajících vedrech časem pozbývají smysl.

Pokud jsou ovšem žaluzie umístěné zvenčí, zachytí sluneční svit ještě před tím, než stihne ohřát rám okna a skleněnou výplň. Spolu s tím, jak přibývá v létě tropických dnů, venkovní žaluzie uvidíte na stále větším počtu staveb.

Na ochranu před rychlým příchodem bouřky a větru, které by venkovní žaluzie mohly poškodit, se montují čidla, která s prvním poryvem větru žaluzie zatáhnou do pouzdra. Zůstává tak hlavně příznivá cena, snadná montáž a vysoká efektivita stínění.

Předokenní roleta ochrání i před nezvanou návštěvou

Kdo se rád projede po Itálii, třeba směrem k moři, viděl už předokenních rolet tisíce. A kde jinde hledat inspiraci pro boj s tropickým vedrem, než v zemi, kam za sluníčkem jezdí celá střední Evropa?

Série plastových lamel, které se z pouzdra spouští před celým oknem v pevných kolejničkách, nabízí nejkvalitnější stínění před sluníčkem - pokud je spustíte, máte doma půlnoc třeba i v poledne.

Na noc pak můžete klidně nechat okna dokořán. Díky perforaci ve spojovacích částech lamel může skrz zataženou roletu proudit vzduch, komáři nicméně úzkou štěrbinou neproletí a stejně tak roleta brání i násilnému vniknutí, třeba v přízemních oknech.

Předokenní roleta chrání i před nezvanou návštěvou

Kvalitní plastové okno izoluje v zimě, ale i v létě.

Zastínit vnější povrch okna během tropických veder je důležité, ale pokud má vzduch při fasádě padesát stupňů, je především potřeba okno neprodyšně uzavřít. A pak už platí jednoduchá rovnice - čím méně tepla pustí kvalitní okna ven přes zimu, tím méně ho zároveň pustí dovnitř v létě.

Okno bude teplo propouštět vždycky víc, než masivní cihlová stěna. Je to cena za to, že je okno průhledné a dá se snadno otevřít. Vždycky bude ale obrovský rozdíl mezi starým netěsným oknem a moderním izolačním, zejména když bude třeba vybaveno trojitým zasklením. Znatelný rozdíl v teplotě tak přinese už samotná výměna oken za modernější.

Jak správně větrat?

I to nejkvalitnější okno plní svoji funkci jen když je správně seřízené a víte co s ním. Větrání je určitě téma na celý velký článek, my si ale vystačíme jen s tím, co se týká našeho tématu - jak větrat, aby v bytě nebylo horko.

Spolu s tím, jak se v průběhu dne mění vnější teplota, nastávají také vhodnější a méně vhodné chvíle pro větrání. Poznáte je sledováním dvou teploměrů - toho v místnosti a druhého na stinné straně fasády.

  • Větrání na slunečné straně domu se snažte vyhnout, i když venkovní teploměr zatím ukazuje nižší teplotu, než jakou máte v bytě. Podél fasády stoupá ohřátý vzduch a ten se otevřeným oknem valí dovnitř jako lavina horka.

  • Větrat je naopak potřeba ze strany, kde slunce nesvítí. Ideálně v noci, když venkovní teplota klesne, a ve dne jen do doby, než se venku a vevnitř vyrovnají.

  • Chladnější vzduch je vždycky spíš za okny směrem do zahrady, než za těmi, co vedou do ulice.

  • Odolejte svěžímu průvanu. I horký vzduch je příjemný, když proudí, ale ohřívá vám interiér a v noci budete litovat.

  • Pořiďte si ventilátory. Mají jen nepatrnou spotřebu a s pocitovou teplotou udělají divy.

Jak správně větrat v létě?

Shrnutí

Dlouhodobé prognózy říkají, že vedra tu s námi budou nejspíš každé léto. Dobrá klimatizace je jistě řešení, ale může se prodražit, o vlivu na životní prostředí ani nemluvě. Přichází doba, kdy bude důsledné vnější zastínění spolu s kvalitními a dobře seřízenými okny nejlepším a nejlevnějším způsobem, jak odolávat letním horkům.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena