Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak vybrat plastové vchodové dveře?

Jak vybrat
publikováno 09. 06. 2020

Máte v podstatě dvě možnosti, jak postupovat. Buď si svého favorita vyberete očima a technické parametry dořešíte později, nebo přijdete s přesným požadavkem na izolační vlastnosti a vybíráte z modelů, které toto kritérium splňují.

V každém případě - na dveře se budete hezkých pár let denně dívat a bylo by vám nepříjemné, kdybyste si kvůli úspoře tepla v řádu jednotek procent vybrali něco, co se vám pak nebude líbit.

Jsou plastové vchodové dveře tou správnou volbou?

Podobně jako u plastových oken výrobní materiál přináší nepopiratelné výhody, ale zároveň určitá omezení.

Výhody:

  • Plastové dveře jsou ze všech dostupných materiálů zpravidla nejlevnější.
  • Nejlépe se u nich dosahuje vyšších hodnot tepelné izolace.
  • Nevyžadují téměř žádnou údržbu.
  • Netrpí vlivem vlhka.
  • Mohou věrně napodobovat vzhled dřeva nebo kovu a zachovat stejný dekor s plastovými okny.
  • Spolu s kvalitním kováním splňují běžné bezpečnostní požadavky.
  • Správně zvolené plastové dveře splňují normu pro pasivní dům.

Výhody plastových vchodových dveří

Omezení:

  • Ostré slunce v létě plast namáhá. Zranitelné jsou zejména hodně tmavé odstíny dekorů a je proto vhodné doplnit dveře vedoucí do ulice alespoň stříškou, nebo zvolit světlejší odstíny.
  • Plastové dveře jsou především ekonomickou volbou a pro luxusní realizace se bude spíš hodit hliník.

Co si při výběru dveří rozmyslet předem?

Nejdůležitější okolností je, jestli vchodové dveře z bytu povedou “na ulici”, nebo do chodby nebo předsíně.

Pokud mají dveře oddělovat interiér od lednových mrazů a v létě snášet přímé sluneční světlo, vybíráme masivnější tepelnou izolaci a světlejší povrchovou úpravu plastu. Víc se dočtete u jednotlivých parametrů.

Tepelná roztažnost a deformace na ostrém slunci: 

Tepelná roztažnost a deformace na ostrém slunci

Tepelně izolační parametry plastových dveří

Naše dveře vyrábíme na základě našeho vlastního plastového profilu HORIZONT PS penta s použitím českých dveřních výplní značky PERITO. Podle šířky výplňových desek (24 - 40 mm) můžeme dosáhnout koeficientu tepelného odporu 1,2 až 0,87 W/m2.K, přičemž druhá z hodnot bohatě splňuje normy pro pasivní bydlení.

Použití širších izolačních panelů přirozeně doporučujeme tehdy, když vchodové dveře vedou do interiéru přímo z ulice.

Určité nepatrné zhoršení celkových hodnot izolace můžete očekávat, pokud vyžadujete částečné nebo plné zasklení. Širší izolační panely proto doporučujeme doplnit prosklením s trojsklem, aby se případné vzniklé tepelné ztráty omezily na nepatrné minimum.

Samozřejmostí je možnost použití ornamentálního nebo reflexního skla pro zachování soukromí uvnitř bytu.

Plastové vchodové dveře

Zárubně a práh dveří

Připravte se na to, že vaše nové plastové dveře přijdou zároveň se zárubní, se kterou tvoří nedílný celek kvůli celkové těsnosti dveří. Podobně jako u plastových oken je zárubeň tvořena plastovým profilem, na který přesně doléhá dvojice dorazových těsnění.

Dveřní práh se vyrábí z hliníku s přerušeným tepelným mostem. Standardní práh měří na výšku 2,5 až 3 cm. Bezbariérová varianta měří pouze 18 mm, ale dveře se pak kvůli dostatečné izolaci musí na dolní hraně doplnit plastovými štětinkami.

Členění a zasklení

Možnosti plošného členění a využití skla dávají plastovým dveřím jejich finální vzhled. Prolistujte si náš katalog v pdf, abyste získali představu, co všechno pro vás můžeme vyrobit.

Skleněné průhledy jsou u vchodových dveří řešené dvojsklem nebo trojsklem podle potřeb a vašeho přání.

Je nutné si říci, že zasklení mírně snižuje izolační vlastnosti celých dveří, ale laboratorně měřitelné rozdíly ještě nutně nemusíte poznat na peněžence, jsou nepatrné.

Kromě čirých skel je samozřejmě možné (a často žádoucí) použít skla reflexní nebo ornamentální.

Plastové vchodové dveře

Barvy a dekory

Podobně jako u plastových oken můžete mít dveře čistě bílé, jednostranně nebo oboustranně barevné. V nabídce jsou imitace dřeva a několik šedých a metalických dekorů.

Pokud si dveře objednáte u nás zároveň s okny, výhodou může být identický barevný dekor.

Opět připomínáme, že nejtmavší barvy ze vzorníku na velké ploše dveří při jednostranném zahřívání od slunce působí tvarové změny.

Konstrukce dveří jim částečně brání (uprostřed izolačního panelu může být v pěně zalisovaná dřevěná deska) a částečně se jim přizpůsobí (izolační panely jsou do dveřního profilu zasazeny s drobnou dilatační spárou.

Barevný vzorník pro plastové vchodové dveře

Kování a bezpečnost

Plastová konstrukce dveří není vhodná pro výrobu pravých bezpečnostních dveří, ale ty nejsou při běžném bydlení potřeba.

Plastové profily jsou kvůli tuhosti vybaveny svařenou ocelovou výztuhou a veškeré panty, kování a zámky se samozřejmě montují do této výztuhy. Na výběr je dnes tříbodový systém zamykání s masivními hákovými rozvorami, druhý zámek nebo dveřní hlídač.

Na zakázku je možné připravit i výplňové panely s hliníkovým plechem uvnitř izolační pěny, nebo například neodvrtatelnou zámkovou vložku odolnou proti vyhmatání, která splňuje 4. bezpečnostní třídu.

Dveřní doplňky

Plastové dveře je možné doplnit kukátkem, klepadlem, dopisním vhozem, okopovou lištou a mohou být vybaveny i svislým madlem.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena