Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak připravit rozestavěný dům na menší spotřebu energií?

ÚSPORA ENERGIE
publikováno 22. 03. 2022
Jak připravit rozestavěný dům na menší spotřebu energií?

Blíží se nový stavební zákon zpřísňující požadavky na energetickou efektivitu budov. Na tu je třeba dbát i u rozestavěných domů, kterých se v nabídce objevuje čím dál více. Na co je u nich potřeba myslet?

Proč přibývá rozestavěných domů?

Majitelé se stále častěji zbavují rozestavěných domů. Děje se tak především kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů a také energií. V rozpočtu poté majitelům nezbývá dostatek peněz na hypotéku, a tak jsou nuceni se budovy zbavit. Některé objekty jsou poté skupovány a předělávány na malé byty, což představuje výhodnou investici.

Co vše se objevuje v novele stavebního zákona

V červenci 2023 vstoupí v platnost nový stavební zákon, který přinese hned několik novinek. O jaké změny se jedná? Velkým krokem je například digitalizace stavebního řízení, díky které se zjednoduší schvalování procesů a přístup k dokumentům. Vše by mělo být na portálu lehce dohledatelné. Změny se dočká také požární ochrana, kdy bude zapotřebí dodržovat více povinností, aby se dalo případnému požáru včas zabránit.

Velkým tématem je ale energetická spotřeba budov, kde dochází ke zpřísnění požadavků.

Pokud budete řešit nová okna, můžete si vybrat třeba osmikomorový profil HORIZONT PS SPACE 8, který nabízí mnohem lepší izolační vlastnosti, než požadují aktuální přísné normy pro stavbu pasivního domu a získání dotací.

Téměř nulová energetická spotřeba

V posledních letech dochází k čím dál větší snaze o snížení energetické náročnosti budov. Cílem je, aby budovy nespotřebovávaly velké množství energie, ale aby byly energeticky soběstačné. Pro tento účel vzniklo desatero pro stavbu budov s téměř nulovou spotřebou. Zatímco dříve stačilo splnit jeden bod, nyní už se požadavek zvýšil na bodů šest.

Všech deset bodů vypadá takto:

  • situace a souvislosti v území,
  • orientace ke světovým stranám,
  • optimalizace tvaru,
  • tepelné zónování dispozice,
  • návrh obvodového pláště,
  • vyloučení tepelných mostů,
  • výplně otvorů,
  • provzdušnost obálky,
  • řízené větrání s rekuperací tepla,
  • zdroj a distribuce tepla.

Podle odborníků je ideální zaměřit se především na první čtyři body. Ty je totiž možné naplánovat před samotným započetím stavby. K dalším dvěma bodům můžete dojít až v průběhu stavby. V případě splnění více bodů se můžete zamyslet nad dotacemi, které lze využít jak u novostaveb, tak u starších budov - například Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace.

Na umístění oken záleží

O energetické náročnosti a ceně může rozhodovat umístění oken. Zvažte, zda zvolit okna orientovaná na západ, protože je u nich často potřeba umístit exteriérovou stínící techniku, tedy venkovní žaluzie. Cílem je zadržet tepelnou energii před vstupem do interiéru a pasivně interiér ochladit. Pokud tedy nebudete při stavění domu brát v potaz umístění oken, může se projekt prodražit kvůli technice navíc.

Ušetřete za energie a využijte i dotace

Okna jsou v otázce energetické spotřeby klíčová. Můžete díky nim zvýšit komfort svého bydlení a zároveň ulevit své peněžence, protože nebudete muset tolik topit. Navíc výměnou oken zvýšíte hodnotu domu, a to nejen z estetického hlediska.

Každá stavba je jedinečná a při výběru oken je třeba zohlednit celou řadu faktorů, proto doporučujeme výběr oken konzultovat s odborníky.

S okny PRAMOS můžete využít i dotační program Nová zelená úsporám. Podmínkou je, aby projektovaná úspora tepla byla alespoň 20 %. To znamená, že je potřeba naplánovat spolu s okny i zateplení alespoň části budovy, jako je strop nejvyššího patra, strop sklepa, střecha nebo plášť budovy.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena