Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Co je dobré vědět o venkovním stínění, když chystáte (dřevo)stavbu

NÁŠ TIP
publikováno 09. 12. 2020

Horká léta, vlezlé zimy, dlouhodobě rostoucí ceny energií a také rostoucí požadavky na komfortní bydlení. V zimních měsících si přirozeně topíme, ale přibývá těch, kdo si léto doma nedovede představit bez výkonné klimatizace. A možná zbytečně, protože řešení se doslova samo nabízí.

Výběr oken pro (dřevo)stavby

Předokenní stínění se zdá být možná trendem posledních let, ale není to tak úplně pravda - vzpomeňte si na okenice na domech našich prapředků - v létě stínily, v zimě izolovaly od chladu a nadto přes noc představovaly bezpečnostní prvek.

Chystám se stavět. Kdy je potřeba začít řešit stínění?

I když je samozřejmě možné venkovní zastínění instalovat kdykoliv na hotový dům, velkou výhodou je zařadit ho už do projektu domu před začátkem stavby. Pomocí jednoduchých stavebních úprav je totiž možné nechat rolety nebo žaluzie zajíždět pod fasádu okenního překladu nebo podhledu, takže se ve výsledku nezmenší světlost oken.

Dodavatel oken se často zabývá i instalací stínění, takže je možné tyto věci šikovně spojit. Pokud okenáři z nějakého důvodu stínění nenabízejí, je potřeba zajistit vzájemnou komunikaci všech firem, kvůli zmíněné výhodě plynoucí ze stavební přípravy okenních otvorů.

Výběr oken pro (dřevo)stavby. Foto ISOTRA

Dá se o venkovním stínění uvažovat jako o bezpečnostním prvku?

Každá forma venkovního zastínění oken přidává určitou další bariéru v případě pokusu o násilné vniknutí do domu. Když nechtěného návštěvníka nezastaví, minimálně je při pokusu o vniknutí zdrojem dalšího hluku. Na trhu samozřejmě existují i venkovní rolety s bezpečnostní třídou, kde už zajištění pasivní bezpečnosti odpovídá předepsaným normám.

Jak je to s odolností venkovních žaluzií v našem proměnlivém počasí?

Každý z nás někdy viděl venkovní žaluzie poničené prudkým větrem, takže je na místě se zeptat - jak se podobnému neštěstí vyhnout?

Společnost ISOTRA například dodává pro exponovaná místa venkovní žaluzie s lamelami  které odolávají mechanickému namáhání velice dobře. Další kovové prvky žaluzií jsou upraveny pozinkováním, nebo jsou také z hliníku, na všech částech se také nachází speciální lak do exteriéru, který dále prodlužuje jejich životnost. Všechny textilní prvky jsou vyrobeny opět z vláken určených na venkovní použití a obsahují UV stabilizátor.

Nejlepší záruku proti poškození pak poskytují venkovní čidla, která žaluzie v případě nepříznivých povětrnostních podmínek vytáhnou.

Co si tedy vybrat? Venkovní žaluzii, nebo roletu?

Obě technologie mají svoje výhody, takže nelze jen tak říci, která je lepší. Zatímco venkovní žaluzie nabízejí plynulou regulaci světla naklopením při zachování soukromí uvnitř, venkovní rolety umožňují efektivnější izolaci před letními vedry i zimními mrazíky, spolu s mohutnější fyzickou ochranou oken před poškozením nebo před pokusy nenechavců.

Výběr žaluzií či rolet. Foto ISOTRA

Plastová okna do dřevostaveb?

Zní to jako paradox, ale plastová okna jsou i v dřevostavbách nejrozšířenějším druhem okenních výplní, stejně tak jako je tomu staveb zděných.  Platí to zejména pro běžné dřevostavby s omítkou, které jsou od zděných staveb na pohled nerozeznatelné, ale s plastovými okny se setkáte i ve srubech nebo roubenkách.

Důvodů je několik:

  • V současnosti poskytují nejlepší izolační parametry v poměru k ceně. Třeba osmikomorový Horizont PS Space 8 od české společnosti PRAMOS dosahuje takových hodnot, že bohatě překračuje požadavky normy pro pasivní stavbu.
  • Plastová okna se dnes vyrábějí tak, že je ještě z odstupu několika kroků nepoznáte od dřevěných. Získáte tak bezúdržbová okna, která nebudou v dřevostavbě působit rušivým dojmem.
  • Dokonale těsnící a dlouhodobě funkční plastová okna jsou klíčovým elementem pro správné větrání a udržování vlhkosti vzduchu, která je u dřevostaveb velice důležitá pro jejich životnost.

Zatímco pasivní stavby větrají pomocí systému rekuperace za Vás, u těch ostatních se je nutné větrat okny.  To platí stejně jako u zděných domů, snad ještě s větším důrazem i pro dřevostavby.  Zejména v zimním období je potřeba několikrát denně udělat krátký ale intenzivní průvan všemi okny a dveřmi. Tak se nejlépe zbavíme vzdušné vlhkosti, a přitom se nepřipravíme o teplo. Jak správně větrat v zimě se můžete inspirovat i v praktickém rádci pro okna.

Rádi vám s výběrem poradíme

Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena