Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Životnost plastových oken - co ji ovlivňuje?

Údržba
publikováno 29. 01. 2019
Životnost plastových oken - co ji ovlivňuje?

Máte doma plastová okna z první vlny výměn v devadesátých letech? Nebo těsně před instalací přemýšlíte, kolik let budou sloužit, aby se stihly zaplatit z úspor?

Potom vás určitě zajímá, kolik let plastová okna vydrží v optimální kondici a případně co všechno má na jejich životnost vliv.

Materiál oken nestárne zdaleka tak, jako jejich technické parametry

Neměkčený PVC je mimořádně odolným materiálem a pokud si nekoupíte podezřele levná okna, konec jejich fyzikálně chemické životnosti může zajímat možná tak vaše děti nebo vnoučata.

To by bylo za předpokladu, že už neporoste cena energií, nebudou se měnit normy na zateplení domů a že vás nebudou zajímat technické novinky, které za dalšího půl století určitě přijdou.

Stará plastová okna za nová se tak zpravidla mění po dvaceti, pětadvaceti letech. Ne že by ta starší neplnila svou funkci, ale ta nová jsou o tolik lepší, že se to vyplatí - na pohodlí i na peněžence.

Od vstupu plastových oken na náš trh narostl počet komor v profilu z původních tří na dnešních až osm a zvětšila se stavební hloubka, což výrazně snížilo prostup tepla rámem.

Počet komor v profilu

Výrazného vylepšení se ale dočkalo i těsnění, kování, dokonce i samotné zasklení oken. Ve výsledku tak okna ztrácejí méně tepla, jsou bezpečnější a snáz se ovládají.

Co životnost plastových oken ovlivňuje?

Asi nikoho nepřekvapí, že kvalita na začátku rovná se dlouhá životnost. Co to ale znamená?

Jak mít okna s dlouhou životností:

  •      Vyberte si u výrobce s bohatými referencemi, který se netají s obrázky z výroby, značkou kování a certifikáty kvality.
  •      Nechte si okna odborně instalovat. Opravdu, Montáž sice možná zvládnete s kamarády, ale bez jakékoliv záruky.
  •      Dvakrát třikrát do roka okna pečlivě umyjte, rám a těsnění zbavte prachu neabrazivními prostředky.
  •      Jednou ročně proveďte údržbu kování, nebo si rovnou nechte okna seřídit. Vyjde to na pár stovek, ale vyhnete se výměnám za pár tisíc. Údržba oken je tedy velmi důležitá.
  •      Chovejte se k oknům šetrně.

Které díly plastových oken lze vyměnit?

Nejrychleji stárne na celých oknech dorazové těsnění. Protože je celková těsnost zavřeného okna nejdůležitějším faktorem tepelné izolace, měli byste stavu těsnění věnovat pozornost při každém mytí.

V momentě, kdy zůstává zmáčknuté a nevrací se pružně do původního tvaru, nebo když je dokonce na některých místech odtržené, musí přijít vyměnit. Zkušený technik má výměnu těsnění hotovou za několik minut a životnost plastových oken tím výrazně prodlouží.

Těsnění oken

Kování se opotřebovává zejména v momentě, kdy nejsou okna správně seřízená. Pokazit se může i vlivem nehody nebo neopatrné manipulace. Dobrou zprávou je, že výměna některých dílů nebývá větší problém a nestojí moc peněz.

Rozbité okno lze znovu zasklít. Izolační dvojsklo nebo trojsklo se do rámu vkládá jako dokonale slepený a těsnící sendvič a výměnu lze provést i u vás doma.

Dokonce tak v některých případech můžete zvýšit užitnou hodnotu celého okna, ale starší rámy mohou novějším sklům vystavit řadu omezení. Nová okna výměnou skel ze starých neuděláte, jen částečně.

Co se děje s okny na konci životnosti?

Plastová okna jsou vítaným zdrojem druhotných surovin a solidní výrobce / prodejce se většinou sám nabídne, že stará okna ekologicky zlikviduje.

Čistý PVC, ze kterého je vyroben rám oken, má před sebou ještě několik možných životních cyklů jako příměs do dalších plastových výrobků. Sklo je možné recyklovat, pokud v sobě nemá dráty, nebo není vyztuženo fólií.

Moderní plastová okna mají minimálně generační životnost a navzdory celosvětovému tažení proti plastům patří k nejlepším výrobkům, které pomáhají životní prostředí chránit.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena