Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak seřídit plastová okna?

Servis
publikováno 31. 08. 2020
Jak seřídit plastová okna?

Plastové okno se může vlivem vlastní hmotnosti a nerovnoměrného zahřívání od slunce časem začít rozcházet se svým ideálním seřízením. Přitom je právě správné seřízení hlavní podmínkou pro plné využití tepelně a zvukově izolačních vlastností.

  • Okno, které vyžaduje seřízení, poznáme jednoduchou zkouškou se samolepícími papírky a tužkou.
  • K seřízení si připravíme imbus a stranový klíč, podrobnosti v článku.
  • Celé seřízení probíhá v dolním pantu kování, horních nůžkách kování a na čepu na svislé hraně okenního křídla.
  • S trochou zkušeností je seřízení okna otázkou několika málo minut.

Podívejte se na podrobný video návod:

Kdy plastové okno vyžaduje seřízení?

Správně seřízené okno přesahuje hranu okenního rámu stejně na všech stranách a se svislou hranou je rovnoběžné. Jestli tomu tak stále je, se přesvědčíme pomocí zmíněných samolepících papírků.

Otevřete okno dokořán a na straně vzdálené od pantů přilepte papírovou samolepku na dolní a horní vodorovnou hranu rámu tak, aby při zavření okna přečnívala do místnosti jako záložka z knížky. Dvě samolepky nalepte na svislou hranu rámu, jednu dole a jednu nahoře. Okno zavřete.

Pečlivým obtažením tužkou kolem okraje zavřeného okna a pomocí obyčejného kancelářského pravítka zjistíte, jestli je okenní křídlo ve správné svislé poloze, a jestli není vyvěšené šikmo. Oba páry papírků by měly ukazovat na milimetr stejný rozměr.

Třetím parametrem k seřízení je pak správný přítlak okenního křídla k těsnění. Okno by mělo jít zavřít klikou hladce, při zavření by se mělo mírně pozvednout a zavřené by se nemělo v těsnění hýbat.

Seřízení vyvěšeného okna

Dokořán otevřené plastové okno se vlivem hmotnosti zasklení má tendenci vyvěsit, takže svislé hrany okna a rámu přestanou být rovnoběžné.

Ovládání oken - základní polohy kliky

Přiblížit nebo oddálit dolní roh okenního křídla od dolního pantu o 2 mm lze pootočením imbusu na spodní hraně okenního křídla v blízkosti pantu.

Přiblížit nebo oddálit horní roh okenního křídla od horního pantu v rozmezí -1,5 až +2,5 mm lze pootočením imbusu na nůžkách okenního křídla. Sledujte, jak se pozice zavřeného okna mění vůči ryskám na přilepených papírcích, až dosáhnete rovnoběžnosti okenního křídla s rámem.

Zvednutí celého okenního křídla

Pootočením imbusu na dolní hraně okenního křídla v blízkosti dolního okenního pantu lze polohu okna v rámu zvýšit nebo snížit o tři, respektive dva milimetry. K tomu přistoupíme tehdy, když na dvou papírcích na svislé hraně rámu naměříme stejnou vzdálenost, ale na papírcích na dolní a horní hraně rozdílnou.

Možnosti seřízení plastového okna

Seřízení přítlaku okna

Pokud má okno dobře těsnit, ale zároveň má jít snadno zavřít, je nutné správné nastavení přítlaku. Toho docílíme pootočením excentrického čepu na svislé hraně okenního křídla. Všimněte si, jak se jeho hrana přibližuje a oddaluje od vnější hrany okna. Kolik prostoru pootočený čep vymezí v kovovém protikusu na rámu, tak silný nebo slabý bude přítlak.

Při seřízení plastových oken je vhodné provést i základní údržbu, zbavit rám a těsnění prachu, promazat kovové části vhodným olejem.

Pro správnou funkci kování je nutné promazání. Použít lze buď speciální oleje a tuky, dostupná mazadla (např. WD 40) nebo olej na šicí stroje. Promazat je potřeba na místech označených na kování a také v čepech závěsů a uzavíracích bodech.  Po namazání dílů je nutno přebytečný olej nebo tuk ihned otřít. 

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena