Zákaznická linka 800 100 111
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Údržba oken na jaře

OKNA NA JAŘE
publikováno 28. 03. 2022
Údržba oken na jaře

S jarem přichází čas na pořádný úklid a tím pádem i mytí oken. Při té příležitosti nezapomeňte na kontrolu těsnění a kování, aby vám okna dlouho vydržela a dobře fungovala.

Mytí jako základ

Určitě vás nepřekvapí, že ke správné údržbě patří pečlivé mytí oken - nečistoty odstraňte ze zasklení, rámů i křídel. Na mytí vám bude stačit kbelík, hadr, stěrka a saponát. Vyhněte se naopak drsným houbičkám, ředidlům a jiným chemikáliím, které by mohly okna výrazně poškodit. Vhodné není ani otírat okna na sucho, protože prachové částice mohou povrch poškrábat. Pokud přijdou jarní mrazíky, počkejte s mytím na větší teplo - při mytí horkou vodou v mrazu můžou okna prasknout.

Věnujte pozornost těsnění

Dorazové těsnění je nejrychleji stárnoucí část oken, proto byste jeho stavu měli věnovat pozornost při každém mytí. Nejedná se přitom vůbec o zbytečný komponent – je nejdůležitějším faktorem tepelné izolace, a tak by vám na jeho funkčnosti mělo obzvlášť záležet.

Jak se o něj postarat?

Během umývání oken těsnění lehce přetřete mokrým hadříkem. Pro prodloužení správné funkce je vhodné je jednou do roka ošetřit vhodným přípravkem. Tím může být například silikonový olej nebo glycerin. Nevhodné jsou minerální oleje nebo ropné látky.

Životnost těsnění

Když už jste v tom, můžete rovnou zkontrolovat, jestli je těsnění dostatečně pružné. To poznáte tak, že se po zmáčknutí vrátí do původního tvaru a velikosti. Pokud tomu tak není a těsnění je poškozené, je na místě jeho výměna, kterou bez problému provede dodavatel. 

Těsnění plastových oken

Nezapomeňte ani na kování

Kování je další částí okna, která si zaslouží vaši pozornost. Pro jeho správnou funkci je nutné promazání. Proto během mytí oken promažte kování olejem (nejlépe silikonovým či olejem na šicí stroje) nebo tuky a dostupnými mazadly, a to na místech označených na kování, v čepech závěsů a uzavíracích bodech. Pro lehké otevírání a zavírání oken nevynechte žádné pohyblivé části kování.

Kontrola stavu kování

Kování se opotřebovává většinou ve chvíli, kdy okna nejsou správně seřízená nebo pokud dojde k neopatrné manipulaci. Kování si tedy při údržbě prohlédněte a zvažte, zda je vše v pořádku. Pokud se vám něco nezdá, není jednodušší řešení než okna seřídit – nevyjde to draze a vyhnete se nákladnějším výměnám.

Je rosení problém?

Pokud jste si při mytí oken všimli rosení, nemusí to hned znamenat problém. Například rosení na dolním okraji venkovního skla dokonce poukazuje na to, že vaše okno správně izoluje. Zbystřit byste měli u mlžení mezi skly, ve funkční spáře, či u rosy vysrážené na plastovém rámu. V těchto případech se poraďte se svým dodavatelem.

Rosení oken

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2022, všechna práva vyhrazena