Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Protihluková okna PRAMOS

Náš tip
publikováno 14. 04. 2020
Protihluková okna PRAMOS

Jednou z možností, které si můžete zaškrtnout v našem online formuláři pro nezávaznou kalkulaci, je požadavek na zvýšenou hlukovou izolaci. Řekneme si, jak se takové okno vyrábí, jaké vám můžeme nabídnout a přidáme informaci o možnostech hlukové izolace ve dveřích.

Jsou pro vás protihluková skla to pravé?

Luxus v podobě klidné tiché ulice nemá každý. Ani okna otočená směrem k rušné magistrále ale nemusí znamenat horší bydlení, protože útlum hluku je u plastových oken přirozenou vlastností. Otázkou zůstává, jestli investovat do speciálních protihlukových skel. Jsou totiž dražší.

Pokud vlastníte stará špaletová dřevěná okna, nebo některý z modelů plastových oken z devadesátých let, které mohou být dnes kvůli překonané technologii výroby na hranici použitelnosti, výměna oken za nová a kvalitní přinese sama o sobě výrazný útlum hluku pronikajícího z ulice.

Teprve ve zvláštních příležitostech a na základě měření hluku přímo na místě zkušeným projektantem, se do oken skutečně montují speciální protihluková skla.

Jaká protihluková okna nabízíme?

Všechna naše okna, to znamená plastová HORIZONT HS SPACE 8, HORIZONT PS Penta plus a hliníková PONZIO 68 a PONZIO 78 N vybavujeme na požádání takzvaným protihlukovým sklem. Výsledný zvukový útlum se označuje písmeny Rw a počítá se v decibelech dB.

Určujícím kritériem je požadavek projektanta, který na místě navrhne potřebnou míru zvukového útlumu. Samotná čísla se poněkud vzpírají laickému pochopení, protože se decibely počítají na logaritmické škále.

Pro představu můžeme uvést, že současně platná norma pro bydlení uvádí minimální hlukovou izolaci 53 dB pro pevné zdivo, podlahy a stropy a s našimi okny můžeme dosáhnout hodnot zvukového útlumu až 47 dB.

Jak protihluková skla fungují?

Kdo někdy viděl skleničky na víno rozbíjené v rámci show vysokofrekvenčním zvukem, ví, že každý předmět má svoji frekvenci zvuku, při které se sám rozvibruje a rozezní. Běžné plastové okno zasklené dvojsklem nebo trojsklem utlumí na minimum téměř celou škálu zvuků z ulice, kromě frekvencí (a jejich násobků), které rozvibrují okenní tabuli.

Protihluková okna

Přesně z tohoto důvodu se protihluková okna montují se skly nestejné šířky, případně se širším distančním rámečkem a ve zvláštních případech i potažené speciální vrstvou pro maximální efekt. Takové okno nemá jednotnou frekvenci, na které by začalo vibrovat celé.

Jak tlumí zvuk balkonové nebo posuvné dveře?

Z hlediska konstrukce jsou balkonové dveře nebo posuvné portály velmi podobné oknům. Pro jejich výrobu používáme stejné plastové nebo hliníkové profily a k zasklení stejná skla. Připravit dveře na balkon, nebo posuvné dveře do zahrady se zvýšenou hodnotou zvukového útlumu je tak technicky možné. Poraďte se s našimi techniky.

Balkonové dveře PRAMOS

Mýtus kolem trojskel a zvukové izolace

Ano, je to tak. Trojsklo samo o sobě nemá lepší zvukově izolační vlastnosti, než dvojsklo. V tom se tajemství útlumu všech zvukových frekvencí neskrývá, jak jsme si napsali v předchozích odstavcích.

Pokud skutečně sousedíte s mimořádně hlučnou parcelou nebo se denně díváte na projíždějící kamiony, proberte svoji situaci s našimi projektanty.

Dvojsklo i trojsklo mohou situaci vyřešit stejně dobře, pokud se využije kombinace nestejných šířek skleněných tabulí.

Seřízené okno důležitější, než speciální skla

Zvukové vlny se šíří vzduchem a nejlepší izolací je tak vlastně vzduchotěsné okno. Je jedno, jak moc si chcete připlatit za speciální skla, když by okenní křídlo nedoléhalo rovnoměrně na celé ploše rámu a s potřebným přítlakem. Správné seřízení oken je tak nejdůležitější věcí nejen z hlediska tepelné izolace, ale i kvůli tlumení hluku.

Proč to celé není úplně jednoduché

Nejsme na hodině fyziky, takže se nemusíte bát, že vás budeme chtít zahrnout nesrozumitelnými čísly.

Zvuk se ale šíří vzduchem v závislosti na tlaku, šíří se pevnými konstrukcemi, odráží se, může se pohltit nebo způsobit rezonanci, jak jsme si už psali. Jinak se šíří vysoké zvuky, jinak hluboké a normou předepsaná izolace stěn domu, stejně jako plastová okna, si s každou individuální situací poradí jinak.

Jiné požadavky na kvalitu zvukové izolace norma uvádí pro místnosti, ve kterých probíhá odpočinek (třeba ložnice, dětský pokoj), jiné pro další místnosti v bytě. Důvěřujte proto odborným zkušenostem našich projektantů a nechte si při zvýšených požadavcích na tlumení hluku poradit. Navštivte nejbližší pobočku a nebo využíjte nezávazné poptávky.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena