Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Efektivní metody boje proti plísním na stěnách

NÁŠ TIP
publikováno 18. 12. 2023
Efektivní metody boje proti plísním na stěnách

Jestli je něco, co nám může pobyt v našem domově značně znepříjemnit, je to rozhodně plíseň na zdech. Její likvidace vás přitom může pořádně potrápit, a to i přesto, že se často objeví z ničeho nic. Jak jí předejít a jak si s ní poradit, pokud už na naše obydlí zaútočí?

Příčiny vzniku plísně na zdi

Důvodů, které vás dovedou ke vzniku plísní, je celá řada. Jmenujme alespoň ty nejčastější

Nejznámějším viníkem tvorby plísní je vysoká vlhkost v bytě. Varovat vás před ní může její prvotní projev – rosení oken. S vlhkostí se vyskytují problémy především v koupelně či v kuchyni, zkrátka místnosti, kde vyprodukujeme vlhkosti spoustu a často bez možnosti prostory vyvětrat otevřením okna.

Vzniku plísní může nahrát také špatná montáž oken a dveří, nedostatek světla, chybně provedené zateplení, špatné větrání či stavební chyby.

Do boje aneb jaké metody s plísněmi zatočí?

Všimli jste si, že se vám na zdech v bytě plíseň objevila? Na nic nečekejte a vrhněte se do její likvidace! Nejenom, že není vizuálně atraktivní, ale také může ublížit vašemu zdraví, a to především v případě, že trpíte alergiemi či jinými respiračními problémy.

Chemické řešení

Při prvním setkání s plísní vás nejspíš jako první napadne koupit chemický přípravek v drogerii, který je k ničení plísní určený. Toto řešení je vhodné v případě, že se potýkáte s malou či střední oblastí plísně. Vždy postupujte podle návodu uvedeného na přípravku a myslete na své zdraví – nikdy se nezapomeňte vyzbrojit ochrannými pomůckami, jako je respirátor, rouška a rukavice.

Nechte zasáhnout přírodu

Pokud nejste zastánce chemie, můžete plísně zkusit odstranit přírodnější formou. Jednou z možností je například chytrá houba - mykoparazitická řasovka. Jejího použití se nemusíte obávat ani v případě, že s vámi doma pobývají mazlíčci a malé děti – je totiž zcela neškodná. Houbu jednoduše smícháte s vodou a nanesete ji na problémová místa na zdi podle návodu výrobce.

Nechte zeď v rukou profesionálů…

Nemáte čas ani chuť se odstraňování nezvaného hosta zbavovat sami? V tom případě se můžete spolehnout na profesionální úklid. Tato varianta je nezbytná v případě, že máte v domě plísní zasažené velké plochy, s kterými byste sami zatočit nedokázali. Úklidová firma zabývající se odstraňováním plísní vás problému díky svým bohatým zkušenostem zaručeně zbaví!

Nenechte plíseň zaútočit!

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste plísni nedovolili, aby se vůbec objevila. Toho můžete dosáhnout dodržováním několika pravidel, která nejsou náročná, a přitom jsou velmi efektivní.

Na co nikdy nezapomínejte je správné větrání. Nejvhodnější je okna otevřít na několik minut dokořán a nechat místnost pořádně provětrat.

Vlhkost vzduchu můžete také hlídat meteostanicí, díky které se vaše obydlí nedostane do situace, kdy by bylo příliš vlhké, a tak ideální pro napadení plísní.

Skvělým pomocníkem mohou být také protiplísňové nátěry a stěrky. Ty totiž díky svým vlastnostem nedovolí plísním, aby se objevily. Hodí se na obvodové zdi nebo na místa, kde se často sráží rozdílné vnitřní a vnější teploty.

Aby u vás plíseň nevyhrála

V boji s plísní jsou tedy důležité tyto zásady:

  • Udělejte vše, co můžete, abyste zabránili jejímu vzniku. Větrání je v tomto případě klíčové.
  • Pokud se plíseň objeví, na nic nečekejte – zabraňte jejímu většímu šíření včasnou likvidací, a to ať už pomocí chemických prostředků, přírodních způsobů nebo odborné firmy.
  • Při likvidaci nikdy nezapomínejte na ochranné prostředky, jako je respirátor, brýle a rukavice.

A pokud vás trápí plíseň kolem oken, přečtěte si náš předchozí článek.

Přejeme vám, aby byl váš boj s plísněmi úspěšný.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena