Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak se zbavit plísně kolem oken

NÁŠ TIP
publikováno 28. 11. 2023
Jak se zbavit plísně kolem oken

Spolu s přicházející zimou a klesající teplotou se objevuje problém, který potrápí velké množství majitelů plastových oken. Řeč je o rosení a s ním spojené plísni kolem oken. Není to hezké ani zdravé, takže není divu, že vás objev plísně nepříjemně zaskočí. Kdo je viníkem? A jak s plísněmi zatočit? Pojďme se na tento problém podívat…

Příčiny vzniku plísně kolem oken

Plíseň se k našim oknům může dostat velmi jednoduše, protože jí bohužel často svými zvyky nahráváme. Nejčastějším důvodem vzniku plísní je totiž nedostatečné větrání. Abychom se snažili ušetřit za energie, tak doma často netopíme a ani nevětráme – to je ale osudová chyba. Vlhkost se tak nemá jak dostat ven a začne dělat problémy uvnitř.

Vlhkosti doma vytvoříme opravdu hodně. Vaření, sprchování, mytí podlahy, sušení prádla… Tyto všechny aktivity mají na vlhkost vzduchu v naší domácnosti velký vliv. Pára se potom sráží právě kolem oken, kde vytváří nežádoucí plíseň.

Dalším důvodem mohou být také špatně těsnící okna, chybná instalace nebo zatékání vody.

Prevence a údržba

Zabraňte kondenzaci vlhkosti na sklech

Nejdůležitější kombinací, která rosení a vzniku plísní zamezí, je topení a větrání. Abyste v domácnosti dosáhli výměny veškerého vzduchu, je potřeba otevřít okno dokořán na několik minut denně, a to ideálně opakovaně. Rovnou zapomenout můžete na větrání pomocí vyklopeného okna nebo mikroventilace – tyto způsoby v zimních měsících nadělají více škody než užitku. Tepelné ztráty jsou totiž u této formy větrání zbytečně vysoké a na to, aby se domov dokonale vyvětral, byste takto otevřené okno museli mít dlouhou dobu.

Když se okno začne rosit…

Pokud si všimnete rosení ze strany místnosti, otevřete okno a vyvětrejte na přibližně 5 – 10 minut. Kapky vody z okna setřete suchým hadříkem, aby nestékaly dál a nevedly ke vzniku plísně.

Došlo na nejhorší – objevila se plíseň!

Jestliže zahlédnete plíseň, okamžitě se pusťte do její likvidace, abyste zabránili jejímu šíření. To ale určitě nedělejte mechanicky! Jinak totiž hrozí, že se výtrusy v bytě naopak rozšíří.

Jak na to jít správně? Pořiďte si chemický prostředek ve spreji. Plíseň je potřeba zničit hloubkově, ne pouze na povrchu, proto vybírejte produkty, které takové odstranění plísně avizují.

Opravy a renovace oken

Pokud se u vás plísni zalíbilo a neustále se vrací, je vhodné se poradit s odborníky. Může se totiž také stát, že plíseň okno poškodí, a je tak potřeba renovace okenních rámů. Jestli si nevíte rady, vždy kontaktujte svého dodavatele oken, který vám v nepříjemné situaci poradí.

Cesta za domácností bez plísně

Zásady, které je třeba dodržovat, aby se vám plísně vyhýbaly obloukem, jsou tedy jednoduché – nepodceňujte vytápění domácnosti a větrání. Myslete na to, že vzduch v místnosti je potřeba pravidelně obnovovat a vyhraďte si každý den několik minut na intenzivní větrání. Jedině tak docílíte toho, že ve vašem bytě nebude příliš vysoká vlhkost vzduchu.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena