Zákaznická linka 800 100 111
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Za nerušeným spánkem se zvukotěsnými okny?

NÁŠ TIP
publikováno 18. 03. 2022
Za nerušeným spánkem se zvukotěsnými okny?

Zvuk projíždějících aut pod okny, hluk velkoměsta nebo příliš blízké vlakové nádraží.  Můžeme se setkat se spoustou faktorů, které nám v noci nedají spát a ve dne pracovat. V těchto stresujících chvílích určitě zatoužíte po zvukotěsných oknech. Vystavování nadměrnému hluku je totiž nejen nepříjemné, ale také nezdravé. Žádná okna ale nejsou bohužel stoprocentně zvukotěsná. Řešením však mohou být okna se sklem s vyšším útlumem, které zesílí účinky zvukové izolace. Jedná se o takzvaná protihluková okna.

Problémem jsou vibrace

Protihluková okna se od těch klasických liší tím, že mají skla nestejné šířky, případně se širším distančním rámečkem, či v ojedinělých případech i potažené speciální vrstvou, která zaručuje maximální efekt.  To vše kvůli vibracím, které jsou způsobeny frekvencemi a jejich násobky. 

U klasických oken tak dochází k rozvibrování celé okenní tabule, zatímco okna protihluková nezačnou vibrovat celá, protože nemají jednotnou frekvenci. U zvukové izolace je nejdůležitější vzduchotěsnost, které je dosaženo pomocí správného a rovnoměrného přítlaku okenního křídla na těsnění v rámu.

Kdy už to chce protihluková skla?

Speciální protihluková skla se montují až na základě měření hluku, které na místě provede projektant. Toto rozhodnutí je učiněno až ve zvláštních případech, a to i kvůli vyšší ceně. Klíčové je především umístění domu, přičemž protihlukové zasklení se používá směrem do ulice, do zahrady je to obvykle zbytečné.

Trocha teorie aneb v jakých jednotkách se pohybujeme?

Výsledný zvukový útlum je označován písmeny Rw a je počítán v decibelech (dB). Projektant na místě zjistí, jak moc je situace vážná a podle toho navrhne potřebnou míru zvukového útlumu. Jedná se o složitější počty, které laikům moc neřeknou, jelikož jsou decibely počítány na logaritmické škále. Současná norma pro bydlení uvádí hlukovou izolaci 53 dB, přičemž s našimi protihlukovými okny můžete dosáhnout hodnoty až 47 dB.

Dvojsklo nebo trojsklo a záleží na tom vůbec?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že bude trojité zasklení automaticky znamenat lepší zvukovou izolaci, není tomu tak. Je důležité si uvědomit, že šíření zvuku je komplikované a plnou zvukovou izolaci poskytuje jen takové okno, které je správně seřízené a zavřené. 

Běžné plastové okno s dvojsklem i trojsklem utlumí zvuky z ulice na minimum. Pokud si tedy vybíráte nová okna na základě co nejlepší zvukové izolace, není zasklení primárním parametrem.

Seřízení a těsnění

Těmi opravdu důležitými faktory jsou seřízení a těsnění. Žádná okna totiž nebudou plnit svou funkci tak, jak mají, pokud nebudou správně seřízená a dokonale vzduchotěsná.

Nepotřebují vaše okna seřídit?

Vlivem nerovnoměrného zahřívání od slunce a vlastní hmotnosti může okno po čase potřebovat seřízení. To poznáte jednoduchou zkouškou se samolepícími papírky a tužkou. Správně seřízené okno poznáte tak, že přesahuje hranu okenního rámu stejně na všech stranách a se svislou hranou je rovnoběžné. 

Samotné seřízení oken je s trochou zkušeností otázkou pár minut. Potřebovat budete imbus a stranový klíč. Celé seřízení poté probíhá v dolním pantu kování, horních nůžkách kování a na čepu na svislé hraně okenního křídla. Na základě toho, zda máte problém s vyvěšením okna nebo potřebujete zvednout celé okenní křídlo, je potřeba pootáčet imbusem na příslušných částech okna.

Nezapomeňte na těsnění

Kvalita a životnost těsnění nejenom že spoluurčuje izolační vlastnosti, ale také zamezuje tepelným ztrátám. Proto je důležité těsnění neopomínat a zjistit, zda jsou stále funkční. Ublížit jim může neopatrná manipulace nebo prach, zatímco svou pružnost ztrácí přirozeně s věkem. Rizikem pro těsnění může být také již zmiňované špatně seřízené okno. 

Pro prodloužení správné funkce těsnění je vhodné je jednou do roka ošetřit vhodným přípravkem, jako je silikonový olej. Pokud jste manuálně zruční, dokážete staré těsnění vyjmout a nahradit novým během krátké chvíle. Tím můžete životnost oken prodloužit o několik let. Nicméně je lepší kontaktovat původního dodavatele, který vám vybere vhodný druh těsnění pro vaše okna, a díky jeho zkušenostem nehrozí, že by došlo k nevratnému poškození oken.

Potřebujete protihluková okna?

S bezesnými nocemi se nemusíte jen tak smířit. Pokud chcete vědět, jak na tom vaše okna jsou a zda by byla protihluková okna žádoucí, ozvěte se nám a dozvíte se více.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2022, všechna práva vyhrazena