Zákaznická linka 800 100 111
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak otevřít vyklápěcí okno

NÁŠ TIP
publikováno 08. 03. 2022
Jak otevřít vyklápěcí okno

Víte, jak správně otevřít vyklápěcí okno? Poradíme vám, jak s ním bezpečně manipulovat a přihodíme také tipy, jak ho seřídit, když vám nepůjde správně dovřít. 

Plastová okna můžete otevřít hned na několik způsobů – dokořán, na ventilaci nebo mikroventilaci. Stačí otočit klikou do příslušné polohy. Do menších prostor se však často lépe hodí vyklápěcí okna, která se neotevírají standardně, ale mají pouze výklopnou funkci.

Důležité je vědět, že běžná plastová okna nemají konstrukci uzpůsobenou na jejich dlouhodobé otevření. Když otevřete okno dokořán, veškerá váha se přenese pouze na jednu stranu. Je proto mnohem šetrnější, když větráte “přes ventilačku". 

Jak funguje kování?

Manipulace s oknem (otevírání, zavírání, sklápění) je možná díky kování. Jedná se o vnitřní mechanický systém, který je osazený v drážkách rámu a křídla. V praxi si to můžete představit jako soustavu čepů, táhel, otevíracích nůžek a dalších kovových částí, které umožňují ovládání okna jednou kličkou. Kování hraje ještě jednu důležitou funkci, a to bezpečnostní – brání totiž vypáčení okna.

Proč je důležité seřízení oken?

Setkali jste se někdy s tím, že vám okno nešlo dobře zavřít a polohy klika neodpovídala příslušnému režimu otevření? Pak je na čase zvážit seřízení oken. Vlivem provozu, teplotních změn se může stát, že se okno a kování časem vychýlí ze standardní polohy při montáži. Nemusíte se bát, tento nedostatek můžete jednoduše napravit. 

V drtivé většině případů si totiž vystačíte s imbusovým klíčem, s nímž utáhnete šroubky na okenním křídle. Pokud se okno dobře otevírá, zavírá a nepropouští průvan, máte vyhráno.

Nezapomínejte pečovat o kování

U údržby ještě chvíli zůstaneme, a tentokrát si posvítíme na výše zmíněné kování. Aby se okno dobře otevíralo, musí být kování a všechny pohyblivé části naprosto čisté. Případně nečistoty totiž mohou poškodit nejen funkčnost okna, ale také samotný mechanický systém. Nezapomeňte ho jednou ročně promazávat, a to například mazacím tukem. 

Zajímá vás, jak správně pečovat o okna? Přečtěte si také článek o kompletním seřízení oken.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2022, všechna práva vyhrazena