Opravdu česká okna
Menu
Zákaznický servis
Praktický rádce

Co znamenají profily třídy A - jaké mají výhody

Může u velkého plastového okna hrát půl milimetru roli v bezpečnosti používání? Může a hraje. Dokazuje to nezávislý test provedený v Německu a to je pro nás důležité.

O čem je řeč?

O tloušťce pohledové stěny plastového okenního profilu.

Co o třídách plastových profilů říká norma ČSN?

Podle normy ČSN EN 12 608-1 na plastové profily pro výrobu oken a dveří se podle tloušťky pohledové stěny plastového profilu rozlišují kategorie A, B a C. Nejširší stěnou disponuje třída A (2,8 mm), přičemž na trhu nejčastější třída B nabízí jen zhruba 2,5 mm.

Profil třídy A

Na a rozdíl třeba od hliníku není plast zrovna ideální konstrukční materiál, pokud mají okna zachovávat tvar. Proto se do plastových oken standardně montuje výztuha z ocelového profilu.

Kde se větší šířka pohledové stěny projeví?

Dalším opatřením, které zabezpečuje tuhost konstrukce a pevnost ve svařených rozích, je také samotný počet komor. Čím více přepážek, tím více materiálu ke svaření v rozích. A stejnou logiku má i použití pohledové stěny široké 2,8 mm - pevnější svár na větší ploše znamená okna odolnější proti praskání v rozích.

Více plastu v pohledových stěnách brání i dalším nežádoucím jevům, jako je průhyb okenních profilů při zátěži nebo odolnost proti teplotním výkyvům.

Podle provedených testů má profil A:

  • pevnost rohových spojů (svaru), vyšší o 20 %
  • odolnost proti průhybu a kroucení vyšší o 12 %
  • pro vytržení vrutů kování je potřeba o 12 % větší síla

Záleží na tom?

Plastová okna vyrábíme od roku 1992. Aktuální top produkt okna z profilu HORIZONT PS SPACE 8 jsou již pátým modelem v řadě, který sama vyvíjí a vyrábí společnost PRAMOS, a.s.

Léta zkušeností s využíváním nejvyšší kvalitativní třídy nám ukázala, že dodržování zdánlivých maličkostí, jakou se tři desetiny plastu mohou zdát, znamená méně výrobních chyb, méně poruch a tím i méně zákaznických reklamací.

Naše výrobky také splňují všechny požadavky normy ČSN EN 14 351-1+A1 Okna a dveře.