Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Šaty dělají člověka, okno dělá dům

Náš tip
publikováno 21. 08. 2019
Šaty dělají člověka, okno dělá dům

Není to tak dávno, kdy při koupi nových oken estetika hrála druhořadou úlohu za čistě ekonomickým pohledem na věc.

Z té doby jsme zdědili ulice lemované obyčejnými bílými okny takříkajíc tuctového vzhledu, které sice plní svůj hlavní úkol, ale těžko majiteli poskytnou nějaké potěšení.

Důležitá je funkčnost a úspora energie, ale i vzhled

Nenechte se ale mýlit, hledisko úspory energie je stejně důležité, jako před lety. Nebo dokonce důležitější, protože ceny energií rostou a budou asi růst i nadále.

Funkčnost, bezpečnost a úspornost oken z hlediska nákladů je stále na prvním místě. Změnilo se ale to, že nemusíme zůstat jen u nejdůležitějších parametrů a můžeme si koupit okna, která splní všechno popsané a ještě budou skvěle vypadat.

Šaty dělají člověka, okno dělá dům

V posledních letech rostou obecně nároky na vzhled a propracovaný design všech věcí denního užitku, netýká se to jen oken.

Pochopili jsme, že útulný domov mohou dělat detaily a začínáme přemýšlet i o tom, že okna mohou kromě zadržování drahého tepla také pěkně ladit s fasádou, dveřmi, střešní krytinou, ale hlavně že nemusejí vypadat jako kus laciného plastu.

Moderní dekory připomínají dražší materiály nejen z dálky

Plastová okna stará deset let dnes nové modely v oblasti izolačních vlastností s přehledem strčí do kapsy. Technologie výroby, přepážky uvnitř okenního profilu, těsnění a i přesnost okenního kování se rychle vyvíjejí spolu se zvýšenými požadavky uživatelů a zpřísňováním příslušných norem.

Stejně progresivní vývoj mají plastová okna za sebou i v povrchových úpravách, barvách a dekorech. Čistě bílá okna si samozřejmě můžeme koupit i nadále, ale vedle toho seženeme i taková, co téměř nerozeznáme od dřevěných nebo hliníkových. Tajemství se skrývá v takzvaném kašírování, kdy povrch oken tvoří fólie. Vzhled ušlechtilých dřevin tak není nejmenší problém napodobit.

K možnosti výroby oken s jednostranným nebo oboustranným dekorem také v posledních letech přibyla možnost nechat okna vyrobit z probarveného plastu, takže vnitřní hrany opticky splynou s barvou dekoru a nepůsobí rušivě.

Šaty dělají člověka, okno dělá dům

Jak je to s životností a údržbou dekoru

Samá dobrá zpráva. Fotograficky věrná fólie nijak neztrácí svoji barevnost na sluníčku, ani vlivem vlhka. Nevyžaduje žádnou údržbu kromě setření prachu, a na pozoru bychom se tak měli mít jen při montáži, aby se nepoškodila nešetrnou manipulací.

A co když se přece jen povede na fólii vyrobit škrábance? Vezmeme speciální korekční fix a poškozené místo zabarvíme. Na životnosti nebo funkčnosti oken se nic nemění.

Také hliníková okna v designu nezaspala

Na první pohled to může vypadat, že když máme plastová okna s téměř dokonalým hliníkovým dekorem, znamená to pro dražší kovový materiál na trhu konec. Opak je pravdou.

Designéři nezaháleli ani tady a tak dnes hliníková okna nabízejí nové barvy a dekory i o poznání lepší vlastnosti tepelné izolace.

Pro hliníková okna jednoznačně hovoří vyšší pevnost materiálu a odolnost proti každodennímu opotřebení. Subtilní a zároveň pevný rám perfektně vyhovuje nárokům na designový minimalismus velkoformátových oken a množství barevných odstínů dnes splní i náročné očekávání.

Co říci závěrem?

Při výběru nových oken nezapomínejte na to, že by se vám měla také líbit. Promyslete si, jak budou ladit k fasádě a také k malbě v interiéru, podlaze a vybavení bytu, jako třeba květináčům na parapetu plný voňavých bylinek.

Při montáži se nespoléhejte na to, že vám pomohou kamarádi - radši to nechte na prodejci oken, a to nejen kvůli možnosti poškození, ale i kvůli kvalitní izolaci ostění.

A když všechno proběhne hladce, radovat se můžete nejen nad složenkou za plyn, ale vlastně pokaždé, když půjdete kolem.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena