Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Plastová okna a pasivní domy: jak spolu souvisí

ÚSPORA ENERGIE
publikováno 03. 10. 2023
Plastová okna a pasivní domy: jak spolu souvisí

Plánujete se pustit do stavby nového domu a zaujal vás koncept pasivních domů? Není divu, v posledních letech se s tímto způsobem bydlení setkáváme čím dál častěji, a to především díky snižování energetických nákladů a zvyšování komfortu života. Při plánování novostavby se dostanete také k řešení oken – jsou pro pasivní domy plastová okna ta pravá? Pojďme se na to společně podívat.

Když se snoubí komfort s úsporou tepla

Co jsou tedy pasivní domy? Jedná se o osvědčený koncept, který vám přinese nejen úsporu za vytápění, ale také zdravější domácnost. Díky řízenému větrání se totiž do domu dostane správné množství vzduchu, a tak se nemusíte bát žádných plísní a dýchat pouze čerstvý vzduch. Za pasivní dům vám tedy v budoucnu poděkuje nejen vaše peněženka, ale také zdraví vás a vašich dětí.

Ta pravá okna pro pasivní domy

Roli u pasivního domu hraje zateplení celé obálky domu či bytu, ale také okna, která jsou jeho klíčovým vybavením. Proč jsou plastová okna správnou volbou? Nejdůležitější funkcí je tepelná izolace, kterou charakterizuje koeficient Uw. Hodnota se může pohybovat kolem hodnot 0,7 - 0,6, přičemž čím je nižší, tím lépe okno izoluje. Vysoká izolace plastových oken tak pomáhá snižovat tepelné ztráty a podporuje pasivní principy, jako jsou tepelné mosty a tepelné zisky. Tepelný most je přitom místo, kde se spojují dvě prostředí, a proto se liší teplotou a svými charakteristikami.

Další výhody plastových oken

Plastová okna nepřinášejí pouze úsporu tepla, ale také balíček dalších výhod. Pověstná jsou například svou odolností vůči vlhkosti nebo nízké potřebě údržby, při které se moc nezapotíte a nestrávíte nad ní moře času.

Plastová okna jsou navíc ekonomickou variantou, jelikož jsou levnější než okna dřevěná či hliníková. Vyplatí se vám tedy také z hlediska ceny.

A pokud toužíte po moderním bydlení s okny, na která je radost pohledět, mají vám toho plastová okna také hodně co nabídnout. V dnešní době už se nemusíte spokojit s bílým rámem a můžete sáhnout po stylové šedé barvě hliníku nebo po designu věrně imitujícím dřevo, a to nejen směrem do exteriéru, ale i interiéru díky oboustrannému dekoru.

Pasivní domy s našimi okny

Z našeho sortimentu je pro pasivní domy vhodný plastový profil Horizont PS SPACE 8. Jedná se o prémiový osmikomorový profil s nejlepšími izolačními parametry. S mimořádnou hodnotou Uf = 0,90 W/m2K při správném zasklení dosáhneme koeficientu tepelné prostupnosti pro celé okno Uw nižší než 0,60 W/m.2K, takže se nemusíte bát ani toho, že by se podmínky pro pasivní dům zpřísnily.

Co všechno musí okna splňovat?

O tepelné izolaci jsme si už řekli. Jaké jsou ale další požadavky na okna pro pasivní domy? Důležitá je také těsnost oken ve funkční spáře, kvalitní zasklení či dostatečná hodnota propustnosti slunečního záření. Je nutné dbát také na to, aby byla okna správně osazená do konstrukce a utěsněna při montáži. Musí také existovat možnost stínění proti letnímu nadměrnému přehřívání. Všechno ohledně oken pro pasivní domy naleznete v tomto dokumentu od Centra pasivního domu.

Bydlení, které stojí za to!

S pasivními domy se sice váže více promýšlení a papírování, ale zato dostanete život plný komfortu ve zdravém domě, který vám navíc ušetří za energie a ocení ho také vaše děti a další generace.

Chcete se do toho pustit a nevíte, jak na to? Rádi vám s výběrem oken poradíme.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena