Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jaký vliv má výměna oken na spotřebu energie v domácnosti

ÚSPORA ENERGIE
publikováno 14. 04. 2023
Jaký vliv má výměna oken na spotřebu energie v domácnosti

Vysoké ceny energií a snaha snížit jejich spotřebu v domácnosti jsou již několik měsíců tématem číslo jedna. Možná už jste tak při hledání tipů, jak ušetřit za energie, narazili na fakt, že klíčovou roli hrají okna. Je tomu ale opravdu tak? A nejedná se pouze o marketingový tah prodejců oken? Pojďme si společně odpovědět na otázku, jaký vliv má skutečně výměna oken na spotřebu energie v domácnosti.

Co je to tepelná izolace a proč je důležitá

Důležitým pojmem, který nesmí chybět ve vašem slovníku, je tepelná izolace. Ta se vyjadřuje hodnotou součinitele prostupu tepla. Jedná se přitom, jednoduše řečeno, o množství tepla, které projde oknem ven. Prostup tepla celým oknem se označuje Uw – pokud si tedy vybíráte nová okna, sledujte tento údaj. Platí zde přitom přímá úměra – čím menším číslem Uw disponuje, tím menší je únik tepla z domácnosti. Současná moderní okna mají většinou Uw od 0,6 do 1,3 W/m2K. Mezi okny bývají velké rozdíly, a tak je potřeba si tohoto parametru všímat.

Pozor, abyste nezaměnili údaj Uw za hodnotu Uf či Ug. Ty totiž označují pouze tepelné vlastnosti rámu a zasklení, a jsou tak menší.

Stará okna = hlavní viník úniku tepla

Jestli váš nedoplatek za energie stále roste a vy hledáte viníka, stočte svou pozornost na stará okna. Pokud je máte desítky let, tak je logické, že už svůj účel neplní na maximum. Vývoj v oblasti oken jde navíc stále kupředu, a tak není divu, že stará okna nedokážou s těmi moderními udržet krok.

Hodnota Uw se může u starých oken pohybovat až okolo hodnoty 3,0 W/m2K. Teplo uniká nejen špatným zasklením, ale také tím, že špatně těsní. Hodnotu Uw kolem 2,5 W/m2K tak může překvapivě mít i funkční plastové okno z 90. let.

Jaké jsou tedy reálné výsledky? Nová okna vám pomohou ušetřit až 40 % nákladů na vytápění, což z výměny oken činí investici, která se do budoucna vaší peněžence opravdu vyplatí.

Na co si dát pozor při výběru nových oken?

Toužíte-li po oknech, která vám se snížením nákladů za energie maximálně pomohou, musíte mít oči na stopkách a pídit se hned po několika důležitých parametrech.

Okenní profil

Pod pojmem profil se rozumí konstrukce rámu a křídla okna. Rozdíl je především v hloubce, na základě které dělíme profily do kategorií A (2,8 mm) nebo B (2,5mm). U nás se setkáte pouze s prémiovými profily třídy A s hodnotou Uf = 1,08 W/m2K pro sedmikomorový profil nebo Uf 0,90 W/m2K pro provedení osmikomorové.

Osmikomorový profil vám zajistí tu nejlepší tepelnou izolaci a profil sedmikomorový je ekonomičtější volbou, která se hodí pro zasklení dvojsklem.

Zasklení

Co se týče zasklení, máte na výběr mezi dvojsklem a trojsklem. Maximální tepelnou izolaci si můžete dopřát s trojsklem, které navíc přirozeně zabraňuje mlžení oken v místnosti. Okno s dvojsklem se používá v okrajové míře a v dnešní době ho nelze doporučit. Standardem je v současnosti trojsklo.

Těsnění

Celkovou izolaci okna zlepší profil s třemi obvodovými těsnění, díky kterým se funkční spára po zavření rozdělí do dvou vzduchových komor. Takto je koncipován náš osmikomorový profil HORIZONT PS SPACE 8.

Nechte si poradit

Ve změti údajů a parametrů se člověk velmi lehce ztratí. Mějte na paměti, že pro co nejlepší úsporu energií je vhodné oslovit odborníky, kteří vám poradí a při vymýšlení vhodných oken pro vaši domácnost vezmou v potaz všechny důležité parametry.

Navštivte prodejnu a prohlédněte si okna na vlastní oči. Pouze tak budete vědět, co skutečně kupujete.

Okna jsou investicí na několik let, věnujte tedy výběru dostatečnou pozornost a trpělivost. Vyplňte náš formulář a požádejte o nezávaznou kalkulaci. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Časté dotazy ohledně výměny oken:

Je výměna oken pro každého ekonomicky výhodná?

K výměně oken se většinou přistupuje z důvodu dlouhověkosti oken původních. Pokud máte okna stará kolem patnácti, dvaceti let, je velká pravděpodobnost snížené funkčnosti.

Dnešní moderní okna disponují lepšími vlastnostmi – místo dvojskel se dělají trojskla a díky použití nových technologií a materiálů navíc lépe izolují.

Z těchto důvodů je výměna oken ekonomicky výhodná především v případech, kdy už vaše okna neplní svou funkci na sto procent, což se negativně projevuje na nákladech za energie.

Existují dotace na výměnu oken?

Ano! Na výměnu oken lze využít dotace Nová zelená úsporám nebo Nová zelená úsporám light, která byla spuštěna v letošním roce a soustředí se na domácnosti s nižšími příjmy a seniory. Se žádostí vám PRAMOS rád pomůžeme a podá pomocnou ruku.

Dotace | PRAMOS

Podmínky využití dotací naleznete na webových stránkách novazelenausporam.cz

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena