Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak vybrat mezi posuvnými dveřmi

Jak vybrat
publikováno 14. 07. 2020

Instalací posuvných dveří, nebo chcete-li posuvného portálu do vstupu na zahradu, terasu nebo dvorek, získáte řadu klíčových výhod, jako je ničím nerušený výhled, komfortnější prostup při větším provozu a úsporu místa, které by zabíraly klasické dveře. V naší nabídce najdete dvě, respektive tři technologie posuvných dveří a tak se nabízí logická otázka - jak mezi nimi vybrat?

Jako obvykle bude výsledkem pravděpodobně zdravý poměr mezi náklady a získanými výhodami.

Jak vybrat mezi posuvnými dveřmi

Posuvně sklopné dveře (PSK portály)

Dveře označované jako PSK portál jsou ovládané klikou - v jedné poloze umožňují vyklopit podobně jako běžné okno, v druhé poloze je možné je odsunout stranou. Bezpečně zamknout je posuvně sklopné dveře možné pouze ve výchozí pozici, kdy jsou zavřené a zaklopené.

Tento systém můžeme s klidným svědomím označit za ekonomické řešení. Platí všechny získané výhody - otevření výhledu na zahradu / terasu, možnost pohodlného zprůchodnění pro větší počet lidí a minimalizace prostorových nároků.

Použitý plastový profil, kování a ovládání jsou svým způsobem podobnější plastovým balkonovým dveřím. Dveřní práh je vyšší a je nutné ho překračovat, hmotnost skel a tím pádem i formát zasklení jsou omezeny nosností použitého kování, takže se nehodí pro nestandardní podmínky. Zatímco v rodinném domku na související omezení pravděpodobně nenarazíte, v ubytovacím zařízení pro větší počet lidí by už specifika tohoto systému mohla znamenat problém.

Zdvižně posuvné dveře (HS portály)

Posuvné dveře z kategorie HS portálů se při otevření klikou lehce nadzvednou a poté se volně pohybují v kolejnici. Otočením kliky zpátky znovu dosednou na zem (kdekoliv na kolejnici) a je možné je v této pozici bezpečně zajistit proti otevření.

Celý systém nabízí především výhody spojené s lepším přenesením hmotnosti na pohyblivé prvky. Klouzání dveřního křídla v kolejnicích a nemožnost jeho vyklopení do místnosti umožňuje zasklení větších formátů a tím pádem i širší dveřní prostor, kudy komfortně projde větší počet lidí. Kovová kolejnice na podlaze je širší a nižší a nevyžaduje tolik pozornosti při překračování, v zásadě se jedná o bezbariérový průchod.

Systém HS protálů je tak celkově dražší a pro některé aplikace možná zbytečně důkladný. Rozhodně se ale vyplatí všude tam kde budou otevřeným portálem proudit lidé ve větším počtu, typicky třeba v ubytovacím nebo rekreačním zařízení.

HST (Sliding) portály

Zatímco u předchozích dvou typů posuvných dveří představoval použitý materiál plastových profilů určité omezení ve velikosti zasklení, tyto limity se značně posouvají dopředu při použití hliníku.

HST portál tak představuje v technologiích posuvných dveří pomyslnou špičku co se týče rozměru otevřených dveří a variability zasklení celého stavebního otvoru. Posuvná křídla sliding portálu je možné řadit za sebe a tím docílit naprosto nesrovnatelné rozteče vstupního otvoru.

Hliníkové profily s sebou nesou výhody především v rovině estetiky a mechanické odolnosti. Stejně jako u hliníkových oken a vstupních dveří můžeme se sliding portály počítat jako s ideálním řešením do prostor s velkým pohybem lidí, kde by mohlo u plastů docházet k přirozeně dřívějšímu opotřebení. Spolu s reprezentativnějším vzhledem se tak sliding portály hodí třeba do hotelů s terasou a konferenčních nebo dalších veřejných prostor.

Společné výhody a omezení na základě materiálů a technologií

Všechny tři uvedené technologie posuvných dveří umožňují použití dvojskel i trojskel, izolačních fólií a pokovení. Tepelná izolace je u plastových profilů výtečná, u hliníku představuje určitý kompromis kvůli využití vodivého materiálu, ale ve všech případech je daná hlavně použitými skly a vždy lze mluvit o ekologickém řešení.

Pancéřové sklo, které se do posuvných dveří vkládá často čistě z praktického hlediska kvůli tepelnému pnutí a riziku vzniku takzvaného tepelného lomu, je zároveň prvkem zabezpečení proti násilnému vniknutí, spolu se standardní nabídkou balkonových nebo vchodových kování. Zároveň je potřeba si říci, že bezpečností kování s větším počtem uzamykatelných bodů se do posuvných dveří nemontuje, takže bezpečnostní požadavky například pro hlavní vstup z ulice nebo nechráněných prostor nesplňují.

Ať už se v prvním kroku rozhodnete pro cokoliv, neměli byste přehlížet názor projektanta a našich techniků. Individuální podmínky na místě mohou předurčit rozměr zasklených tabulí i použitý systém a technologie.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena