Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jak poznáte okna pro nízkoenergetické a pasivní domy?

Jak vybrat
publikováno 25. 11. 2019

Pokud má být nová stavba schválena jako pasivní dům, musí splňovat přesně daná kritéria, sice dobrovolná, ale závazná pro získání případných souvisejících dotací. Základní hodnoty, které stavba musí dodržet, popisuje norma ČSN 73 0540. V zásadě se týká jednak maximální spotřeby tepla a energie v přepočtu na metr čtvereční obytné plochy, jednak vzduchotěsnosti budovy.

Dostatečně izolační plastová okna jsou tak potřebnou součástí projektu, i když samozřejmě ne jedinou. V současné době normy vyžadují dosažení parametru tepelného prostupu pro celé okno Uw = 0,8 W/m2K.

Okna pro nízkoenergetické a pasivní domy

Jak vybrat okna pro pasivní dům?

Předně je potřeba říci, že pasivní dům nepostavíte bez projektu, který kalkuluje s izolačními parametry stěn, stropů, podlah, s výkonem topných těles a spoustou detailů. Spolupráce s profesionálním projektantem tak sice možná trochu svazuje ruce, na druhé straně vás člověk znalý problematiky nenechá vybrat špatně.

Z našeho sortimentu je vhodné pro pasivní domy volit plastový profil Horizont PS SPACE 8, což je prémiový osmikomorový profil s nejlepšími izolačními parametry. Volbou správného zasklení, které se opět stane předmětem výpočtů v projektu, lze docílit hodnoty parametru Uw až 0,57 W/m2K, což by bylo daleko překročilo požadavky zmíněných norem, a to i v případě, že by došlo k jejich zpřísnění.

Okna pro nízkoenergetické a pasivní domy

Jestli se takto dokonalá izolace ekonomicky vyplatí, je opět nutné spočítat v rámci projektu spolu s dalšími parametry stavby. Účelem je přirozeně vedle ochrany přírody také docílení návratnosti investic.

Kolik ušetřím, když…

Izolační plastová okna se často honosí cifrou v desítkách procent, u které je připsáno “uspoříte až…”. Ta je u solidních výrobků pravdivá, ale je nutné pochopit, k čemu se vztahuje. Ušetřit tak můžete 50 % v porovnání se zasklením stejného otvoru špaletovými dřevěnými okny, nebo třeba 20 % v porovnání s dosluhujícími plastovými okny první generace někdy z devadesátých let. Jedná se ale jen o teplo unikající oknem, které je jen poměrnou částí všech tepelných ztrát v obálce bytu nebo domu.

Okna pro nízkoenergetické a pasivní domy

Dobrá energetická bilance domu nebo bytu sahá mnohem dál, než za volbu správných plastových oken a dostatečně tlustého polystyrenu na fasádu. Jinak bude projektant počítat ve vinařských oblastech jižní Moravy, jinak v blízkosti lyžařských středisek v pohraničních horách. Katalogové úspory nelžou, ale nemohou ve své podstatě dosáhnout tak komplexního pohledu na stavbu, jaký je potřeba pro úspěšný projekt.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2024, všechna práva vyhrazena