Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Víte, co je to ostění, špaleta či nadpraží?

VYSVĚTLENÍ POJMŮ
publikováno 21. 06. 2022
Víte, co je to ostění, špaleta či nadpraží?

Při výběru či montáži oken můžeme narazit na velké množství pojmů, pod kterými mnohdy nevíme, co si máme představit. A právě na tři výše uvedené pojmy se zaměříme v tomto článku.

Začneme špaletou

Jako první si ujasníme termín špaleta. Jedná se o vnitřní povrch okenního nebo dveřního otvoru, přičemž boční svislá špaleta se nazývá ostění, horní plocha je nadpraží a dolní plocha je parapet.

Ostění oken

S termínem ostění se můžete potkat poměrně často - jedná se tedy o postranní plochu otvoru ve stěně, do kterého se ukotvují okna nebo dveře. Ostění má vliv na vzhled okna či dveří – můžete ho nabarvit tak, aby vám v domácnosti ladilo s dalšími prvky. Přístup světla nejvíce podpoříte světlými barvami.

Ostění oken

Ostění se liší ve své hloubce, šířce a sklonu. Dělit ho můžeme na rovné, šikmé nebo zalomené.

  • Nejčastěji se setkáte s rovným ostěním, které se využívá u drtivé většiny nových domů. V tomto případě spolu ostění a plocha okna svírají pravý úhel.
  • S ostěním šikmým je možné se potkat spíše u starších staveb, ale výjimečně také u originálních novostaveb. Většinou se ale používalo u hradů či jiných starých domů. Typické je tím, že s ním okno svírá tupý úhel a tak lze okno otevřít více než v případě rovného ostění.
  • U zalomeného ostění vzniká schodek, a to například dosazením nového okna na místo okna starého, které mělo jinou velikost.

Nadpraží

Tento pojem představuje horní špaletu. Jedná se tedy o plochu zdiva nad otvorem, ve kterém je dosazeno okno či dveře. Konstrukce je řešena pomocí nosného překladu, který je často řešen pomocí ocelového nosníku ve tvaru I, díky kterému je váha stavebního materiálu rozprostřená nad oknem. Mínusem ocelových nosníků jsou ale jejich tepelně izolační vlastnosti, a tak se v nadpraží v dnešní době častěji objevují nosníky keramické nebo jiné.

Parapet

Co je to parapet ví asi každý, ale mezi pojmy nadpraží a ostění nesmí chybět. Jedná se totiž o spodní plochu výklenku a vyzdívku pod oknem – tedy o spodní špaletu.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2023, všechna práva vyhrazena