Zákaznická linka 800 100 111
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Výměna skel v oknech

SERVIS
publikováno 09. 05. 2022
Výměna skel v oknech

Nehoda se občas stane každému a může se stát, že vám v plastovém okně praskne sklo. Ať už se v této nepříjemné situaci právě nacházíte nebo ne, štěstí vždy přeje připraveným. Jak tedy tuto šlamastiku vyřešit?


Hned na úvod se sluší říct, že se nemusíte proklínat a očekávat to nejhorší. Výměna rozbitého skla totiž trvá šikovným montérům pouze přibližně půl hodiny, během které se můžete v klidu usadit s šálkem lahodné kávy.

Když se okno rozbije…

Díváte se na obrovskou prasklinu táhnoucí se na skle okna a máte nutkání sami okno vysklít? Rozhodně ne! Riskovali byste tak zbytečná zranění, kterým dokáží školení pracovníci předejít efektivněji než vy. Pokud jsou na podlaze střepy, manipulujte s nimi opatrně a vyhoďte je do kontejneru s barevným sklem (sklo má zelený nebo modrozelený nádech).


V dalším kroku změřte velikosti oken nebo hledejte dokumenty od dodavatelské firmy. Věnujte pozornost údajům jako je rozměr okna, tloušťka skel, tloušťka distančního rámečku a také parametry tepelné a zvukové izolace. V řadě případů důležité informace dohledáte také na distančním rámečku uvnitř oken.
Při telefonátu s technikem či opravářem následujte jeho pokyny. S oknem již dále nemanipulujte. V okolí okna také pečlivě vyluxujte, abyste odstranili i drobné střepy. 

Vzhůru na samotnou výměnu

Jak taková výměna probíhá? Montér zkušeně vyloupne zasklívací lištu ze strany místnosti, nahradí okenní sklo novým a opět zasklívací lištu vrátí. U klasických oken tak zákrok trvá zhruba 30 minut, u větších oken o něco déle. Výměnu také urychlíte tím, že zajistíte volný přístup k oknu.

Jak je to se zárukou

Přesklení okna během záruční doby neudělá v trvání záruky žádný rozdíl. Na provedenou opravu během pozáruční doby se poté vztahuje záruka šest měsíců, která je stanovena státem.

Proč okno prasklo?

Zhruba v 90 % případů se okno rozbije mechanicky, tedy úderem dalšího předmětu nebo rychlým otevřením do překážky. Pokud se ale na okně táhne síť prasklin podobných pavučině, ale vy si nemůžete vzpomenout, že by okno někdo rozbil, nejspíše došlo k tepelnému lomu. Jedná se o jev, kdy okno praskne vlivem velkého teplotního rozdílu, což může nastat jak v létě, tak v zimě. 

Jak tomu předejít? Problém zde způsobuje ostrý přechod mezi přímým sluncem a stínem. Pozor si tak musíte dávat na hranu balkonu, přesahy stromů nebo reklamní polepy. Přizvaný technik vás upozorní na všechny rizika a případně vám doporučí, jak takovému maléru zabránit. 

Plastová okna PRAMOS

Dají se vyměnit stará skla za nová?

Vzhledem k jednoduchosti výměny skla se nabízí otázka, jestli je možné vyměnit po několika letech pouze staré sklo za nové, místo pořizování nového okna. Samozřejmě se nejedná o úplný výmysl: dvojskla i trojskla přichází z výroby napuštěná vzácnými plyny, které však přes všechnu snahu velmi pomalu unikají (asi 3 % ročně).


V omezené míře se tedy v některých případech výměna starých skel za nová provádí, nicméně je potřeba si uvědomit, že ve správné funkčnosti hraje důležitou roli i rám oken. Je tedy na zvážení, jak se lepší izolace nových skel bude doplňovat s izolací starého rámu a zda nevzniknou nové rosné body. Pokud tedy uvažujete nad výměnou skel, poraďte se s odborníky, zda je právě toto řešení pro vás to pravé. 

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2022, všechna práva vyhrazena