Zákaznická linka 800 100 111
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jakou roli může hrát ve vašem domě stínící technika?

JAK VYBRAT
publikováno 20. 06. 2022
Jakou roli může hrát ve vašem domě stínící technika?

Při stavbě nového domu nebo jeho rekonstrukci jsou okna důležitým tématem, které je zapotřebí důsledně promyslet. To platí obzvlášť v dnešní době, kdy ceny energií stoupají raketovou rychlostí vzhůru, a tak patří mezi hlavním požadavky i jejich tepelně izolační vlastnost. Málokdo ale ví, že velkou roli může hrát také stínící technika. A to ať už hovoříme o zmiňované úspoře energie nebo například o bezpečnosti.

Jakou stínící techniku máme a čím se vyznačuje?

Na poli stínící techniky jsou tři klasické druhyinteriérové žaluzie, venkovní žaluzie a rolety. Co vám jejich instalace přinese? Všechny typy stínění mají několik společných funkcí, díky kterým stojí za to si je pořídit. Typická je pro ně především ochrana před sluncem nebo soukromí, které obyvatelům bytu poskytnou. Dalšími vlastnostmi, o kterých se ale tolik nemluví, je například izolace proti hluku nebo bezpečnostní funkce. Čím se jednotlivé druhy stínění vyznačují?

Interiérové žaluzie

Díky interiérovým žaluziím získáte praktické zastínění před sluncem a zvýšíte komfort bydlení. Lety ověřenou klasikou jsou horizontální hliníkové žaluzie, které v poměru ceny a výkonu hravě trumfnou dnes módní žaluzie z přírodních materiálů jako je dřevo nebo tkaniny. Vnitřní žaluzie vám poskytnou efektivní zastínění, snadnou regulaci přirozeného světla naklopením a díky jejich dlouhé životnosti vám poslouží dlouhé roky. Je také možné je namontovat do oken nestandardního tvaru nebo velikosti.

Náš tip: pokud se vám na žaluziích rozbil řetízek nebo silikonové lanko, podívejte se na náš e-shop, kde najdete různé náhradní díly.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie se používají jak na rodinných domech, tak na komerčních budovách. Získáte díky nim v bytě ještě větší ochranu před letním zahříváním než od žaluzií vnitřních. Díky různému naklápění lamel také umožňují plynule regulovat množství světla, které se dostává do interiéru.

Venkovní žaluzie

Pokud je vaším cílem ušetřit za energie, mohou vám být právě vnější žaluzie velkým pomocníkem – v létě díky nim neutratíte za klimatizaci a v zimě ušetříte na vytápění. Jak? Mezi oknem a žaluzií se při úplném zavření lamel vytvoří vzduchová kapsa, která brání rychlému ochlazování vnějšího skla a ostění. Tak vám vznikne další izolační vrstva.

I z pohledu bezpečnosti vám přijdou vhod – zloději nechtějí riskovat, že si jich někdo při jejich počínání všimne. A právě venkovní žaluzie jim práci komplikují. Dalším způsobem, jak lze využít vnější žaluzie, je izolace proti hluku. Do domu se díky nim totiž nedostane ruch z ulic, což oceníte především pokud vaše okna směřují na hlavní silnici nebo frekventované místo.

Rolety

Rolety vám z hlediska stínění proti slunci, tepelné a hlukové izolace a zvýšení pasivní bezpečnosti domu poslouží ze všech možností nejlépe. Jsou také skvělým řešením, pokud máte děti – jejich užití je pro ně bezpečné a jednoduché. Nenabízí naopak variabilitu v množství světla, které propustí. Když je zatáhnete, je v místnosti tma jako o půlnoci.

Při výběru mezi variantami umístění na fasádě nebo v interiéru je potřeba brát v potaz konstrukci okenního překladu, způsob dodatečného zateplení a požadavky na funkci a používání rolet. U nadokenních rolet je schránka s lamelami nasazena na rámu okna a zasahuje do interiéru místnosti. U předokenních rolet je schránka s lamelami předsazená před oknem z vnější strany.

Proč je venkovní zastínění praktičtější?

Trendem posledních let je rostoucí velikost oken, které přináší otevřený výhled a vzdušnost. Čím větší okno, tím je vyšší i riziko nežádoucích tepelných ztrát v zimě a tepelných zisků v létě. Pokud máte zkušenosti s vnitřními žaluziemi nebo roletami, určitě víte, že zahřívání interiéru brání jen částečně. Sluneční světlo totiž ohřívá okenní rám, prochází sklem a až potom se odrazí nebo je pohlceno vnitřním zastíněním. Tomuto jevu předejdete, pokud umístíte stínící techniku před okno.

 

Při výběru oken tedy vždy berte v potaz také stínící techniku. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o pouhý doplněk, může se z něj stát i velký pomocník.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2022, všechna práva vyhrazena