Zákaznická linka 800 100 111
E-shop
Nezávazná poptávka
Menu
Domů Hledat
Domů Hledat

Jaké jsou trendy při výběru oken?

JAK VYBRAT
publikováno 16. 06. 2022
Jaké jsou trendy při výběru oken?

Ve stavebnictví se sice trendy nemění každý rok, ale i přesto je zde najdeme. Nezáleží přitom jen na vzhledu, ale třeba i na tepelně izolačních vlastnostech. Co je tedy v posledních letech nejoblíbenější?

Mezi barvami vedou odstíny šedé

Je tomu už mnoho let, kdy odzvonilo klasické bílé barvě. Dnes se vyrábí plastová okna, která mají to nejlepší od vícero materiálů – od oken plastových skvělé tepelně izolační vlastnosti a od oken hliníkových či dřevěných zase atraktivní vzhled.

V posledních letech se na prvním místě v oblíbenosti drží okna v barvě antracitu a čediče. Ty se dají navíc kombinovat s probarvenými šedými profily, takže dokonale imitují hliník. Šedé odstíny se vyplatí také z hlediska údržby – odstín není po letech tak ovlivněn, jako u oken bílých. 

Nadčasová šedá okna

Objevují se ale také zákazníci, kteří tomuto trendu nepropadli – šedé je už zkrátka podle nich všude plno. Na trhu jsou stále oblíbenější také světlé dřevěné odstíny - Sheffield Oak a Turner Oak. Atraktivitě těchto barevných fólií nahrává i jejich povrch, který strukturou věrně imituje dřevo.

Propojte dům se zahradou

Kdo by netoužil po velkých oknech do zahrady… Dnes se s tímto trendem setkáváme poměrně často, protože umožňuje větší kontakt s přírodou. Ačkoliv je toto řešení v poslední době velmi oblíbené, doporučujeme, abyste si přišli okno prohlédnout naživo - abyste měli jistotu, že vám vyhovuje.

Možných řešení je hned několik. Vedle HST hliníkových portálů, které představují v technologii posuvných dveří pomyslnou špičku, existují i další možnosti, jak dosáhnout snadného průchodu z domu na terasu. Ekonomickým řešením jsou PSK portály (posuvně sklopné dveře),  které jsou ovládané klikou a v jedné poloze umožňují vyklopení, jako tomu je u běžného okna. Další možností jsou HS portály – ty se při otevření klikou lehce nadzvednou a poté se volně pohybují po kolejnici. Jedná se o dražší variantu, která se vyplatí na místech jako je rekreační zařízení, kde bude portálem procházet větší počet lidí.

Moderní technologie

I při výběru oken se objevuje požadavek na smart technologie. A důležitý je v tomto směru důraz na bezpečnost. Té lze dosáhnout například kováním, které je možné doplnit elektromagnetickými kontakty, zajišťujícími informaci o poloze okna - tedy jestli je otevřeno nebo zavřeno. Okno tak může být napojeno na centrální bezpečnostní systém nebo spustit alarm. Další čím dál oblíbenější možností zabezpečení jsou dveře ovládané pomocí otisku prstů. U smart technologií se očekává další nárůst poptávky i do budoucna.

Úspora energií jako požadavek číslo jedna

Zastaralá okna patří v obálce budovy k nejslabším místům, proto jsou častým viníkem úniku tepla. Jejich výměnou můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění, což dělá z oken výhodnou investici do budoucna. Do zateplování a výměny oken investuje i my – v roce 2020 jsme dokončili revitalizaci administrativní budovy, kde se podařilo snížit náklady na vytápění o 50 %.

S rostoucími cenami energií není divu, že roste zájem i o co nejlepší tepelně izolační vlastnosti. V naší nabídce najdete prémiový osmikomorový profil, který je s hodnotou koeficientu prostupnosti pro celé okno Uw nižší než 0,60 W/m.2K vhodný  pro nízkoenergetické a pasivní domy. Nabízíme i ekonomičtější sedmikomorovou variantu, která je vhodná pro rekonstrukce. Zájem roste také o trojskla. Zatímco před několika lety tvořil podíl trojskel pouze 30 %, dnes už tvoří 70 % objednávek.

Jaké řešení je pro vás to pravé?

Pokud už máte nějaká okna vyhlédnutá a uvažujete o jejich pořízení, nezapomeňte svou volbu ještě zkonzultovat s odborníky. Při hledání optimálního poměru vstupních a provozních nákladů je totiž potřeba zohlednit řadu faktorů jako například způsob topení, klimatické poměry v místě stavby nebo orientaci fasády.

Cena přímo na míru Zadejte si nezávaznou poptávku
Nezávazná poptávka
Brněnská 577, 691 76 Šitbořice © PRAMOS, a.s. 2014 - 2023, všechna práva vyhrazena